Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16 Şubat 2014, 15:41   Mesaj No:10

Bedia Özdemir Tokel

Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Kamil Mürşid Kimdir?/Bedia Özdemir Tokel

Allahu Teala bütün kusur ve eksikliklerden münezzehtir.Bütün taat ibadet onadır.

Bütün gayret çaba ilim amel onun rızası olmalıdır.

Allahın razı olmayacağı bir anlayıştan Allaha sığınırız. Üstün çıkmak hevesi ve hırsıyla kalem oynatmaktan ,yazı yazmaktan Hafıd ve rafiu (Yükselten ve alçaltan ) olana sığınırız.

Bir ağaçta ham meyvalar olsa ,onlardan biri yenilebilecek olgunluğa gelse,hatta meyvaların en olgunu olsa ve biz bu meyva diğer elmalara göre olgunlaştı desek,elmaların ,ağacın ve bahçenin sahibi ile o elmayı aynı kefeye koyduğumuz anlamına gelir mi ? Yoksa böyle bir kıyas abes mi olur.

Abes olur.

Bir insan kamil insan olabilir mi?

Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olun.
  Müminler biz isek,beraber olmamız istenen sadıklar kim ?
  Vakıa suresindeki ayetler de insanları sınıflara ayırmış..müminler,inkar edenler,öne çıkanlar.

“Ve sizler üç sınıf olduğunuz zaman!” (Vâkıa: 7)
“Sağın adamları, ne uğurludurlar onlar!” (Vâkıa: 8)
“Solun adamları, ne uğursuzdurlar onlar!” (Vâkıa: 9)
“Hayır yarışlarında tâ öne geçip kazananlar!” (Vâkıa: 10)

Sağcılar ile sabıkunlar arasında ne fark var.?
Sabıkun kimdir? Mukarrebun kimdir?

Bu ayete her mümin bunlardandır demek doğru mudur?

Bütün insanlar aynı derecede olsaydı.Cennetin dereceleri olur muydu.
Sahabeden Ebubekir ile Vahşi aynı fazilette midir?

Cennet kadınlarının en faziletlileri Hz.Hatice ile ,Hz.fatıma,hz.Meryem ,hz. Asiye ile diğer cennetlik hatunlar aynı derecede midir.?

Sahabenin bile faziletlileri olduğuna göre insanlar arasında derece farkları olması tabidir. .

''Bütün müminler Allahın dostlarıdır.Eğer öyle değil se ,bazıları dostları ise diğerleri düşman mı ''sözü demagojidir.
o halde size şöyle sorarım ..sizin bütün tanıdıklarınız dostunuz mu.?

Dostunuz değilse düşmanınız mıdır?

Şunu unutmayalım: Peygamber vârisi olan arifler ve âlimler, insanlık için bir rahmettir. Onlar aynı zamanda kalplerdeki Allah ve Hz. Peygamber aşkını ölçmek için en güzel bir vesiledir.

Herkes Allah dostlarına karşı davranışı ile aslında kalbindeki imanı ve takvayı gösteriyor.

“Allahu Teala şöyle buyurmaktadır: Her kim benim velî kullarımdan birisine düşmanlık ederse, muhakkak ben ona harp açar (dostumun intikamını alır)ım. Bir kulum, kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevgili bir şeyle bana yaklaşmamıştır. Kulum bana nafile ibadetleriyle de durmadan yaklaşır; nihayet onu severim. Bir kere de onu sevdim mi artık ben o kulumun (özel ihsan edeceğim nurum ile) işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Benden herhangi bir şey isterse onu verir, bana sığınırsa muhakkak onu himâye ederim.”

Bu kutsi hadisi yok saymakla işin içinden çıkacağımızı sanmayalım.,

Yani insan Allah dostlarını yok saymakla ne elde edebilir ? “Kim benim velilerimden birisini hafife alırsa, bana düşman olarak karşıma çıkmış olur.”(Tabarânî, el-Mu’cemu’l-Kebîr, No: 7880.)

“Ümmetimden bir topluluk kıyamete kadar Allah’ın emrini ayakta tutmaya devam ederler. Onları terkedenler ve kendilerine karşı çıkanlar onlara bir zarar veremez. Bu durum, Allah’ın kıyamet emri gelinceye kadar devam eder. Onlar insanlara devamlı üstün gelirler.”(Buhârî, İ’tisâm, 10; Müslim, İmâret, 53; Tirmizî Fiten, 27, İbnu Mâce, Mukaddime, 9; Ahmed, Müsned, V, 34, 269, 278 )

Kamil insan kelimesini bana Kurandan gösterin ama içinde kamil insan olsun.sözüne cevabım. Kuranda namazı ve orucu bana gösterin ,ama içinde namaz ve oruç kelimesi geçsin. diyebiliriz.Salat namaz ,savm da oruç değil mi?

''Kurana ve Sünnete göre Kamil İnsan '' ayrıca bir yazı yazacağım inşallah.

Yazılacak şey çok ,ama yorumlar amacından genellikle çıktığı için (ve çokça vakit lazım olduğu için) makale şeklinde devam etmeyi tercih ederim.