Konu Başlıkları: Bu Ayın Misafiri Vasat
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29 Temmuz 2024, 20:09   Mesaj No:59

Vasat

Medineweb Üyesi
Vasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Vasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62825
Üyelik T.: 12 Ekim 2023
Arkadaşları:0
Memleket:Ankara
Konular: 4
Beğenildi:313
Beğendi:427
Takdirleri:4220
Takdir Et:

Alıntı:
Kara Kartal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
3 kelimeyle kendini nasıl ifade edersin?

En son hangi filmi izledin,etkilendin? Tavsiye film listen varmı?
En son hangi kitap okudun? En sevdiğin yazar?
Sana göre hüzün nedir?
Evliliği nasıl tanımlarsın?
Evliliğinde olmasını istediğin şey yada mutlaka olmalı dediğin ne var
forum konularından derledim siteyi serdim ayağına
Mutlu evlilikleri görünce sorasi geliyr insanın
Teşekkür ederim, bir an ilk soru listesi gibi uzunca bir derleme gelecek sanmıştım; bunlar makul sayıdaymış : )

Gelsin bakalım cevaplar : )

*3 kelimeyle kendini nasıl ifade edersin?

Mükemmeliyetçi. ~İyileşmeye çalışıyorum.

Araştırmacı. ~Artık bildiğiniz üzere Psikoloji ve İslam başta olmak üzere; sağlık da 3. sırayı alır.

Öğretmen. ~Ne biliyorsam paylaşma dürtüsü var : )

*En son hangi filmi izledin,etkilendin? Tavsiye film listen varmı?

En son izlediğim film dahil, "gözümü hiç ayırmadan izlemediğim hiçbir filmi" tavsiye veremem desem : ) Genel olarak tabi ki ortalama aile filmleri seçiyoruz (favorilerimiz bilim kurgu, dövüş sanatları, komedi ve animasyonlar); ancak bir filmin tamamen temiz olduğunu bilmiyorsam isim vermeyi vebal görüyorum. Ve açıkçası ailece izliyoruz ama ben çoğu zaman yarı iştirak ettiğim için %100 uygunluk durumu var mı, yok mu bilmiyorum veya vakti zamanında "temizmiş" dediğim varsa bile şu an hatırlamıyorum : )

~Unutmazsam "aileler için puanlamalı bir liste hazırlasam" diyorum ama film başına oturmuşken bunu hep unuttuğum için, tabi kafa başka yerlerde olunca: film bitmiş ama ben en az %10 kaçırmış oluyorum; bazen %30, bazen %50... Genel olarak iyi bir film takipçisi değilim yani : )

*En son hangi kitap okudun?

Üzülme ('Aiz el Karni)

*En sevdiğin yazar?

En sevdiğim alimi diyeyim: İbni Kayyım el-Cevziyye

*Sana göre hüzün nedir?

Allah'ı unutunca dünyanın insana verdiği duygu.

*Evliliği nasıl tanımlarsın?

İki farklı cinsten iki insanın, dünya hayatını yaşarken dayanışması.

*Evliliğinde olmasını istediğin şey yada mutlaka olmalı dediğin ne var

Açık iletişim ve saygıyla birlikte tartışma bilinci. Tartışma güzel bir şeydir; insanların birbirini tanıması, birbirlerinin sınırlarını öğrenmeleri ve duracakları yeri bilmeleri için bu şart. (Bağırmak, alaycı tutum, kötü söz ve fiziki şiddet tartışma değil, kavgadır.)

Bunun haricinde dini çizginin tam uygun olması (Müslümanlar içindeki ayrılıkları kastediyorum.). Bu yeri gelir boşanma sebebi bile olabilir; dolayısı ile gençlerin evlenmeden önce kendi dini çizgilerini araştırarak net oturtmaları ve eşlerini de ona göre seçmeleri çok çok önemli.

Bir de hobilerin, uğraşların ya tamamen aynı, ya benzer veya birbirlerini engellemeyecek şekilde olması. Örnek vereyim: kimisi ev kuşudur, asla dışarı çıkmaz, insan içine karışmaz. Ötekisi ise evde darlanır, misafirlik, gezi, sosyal aktiviteler vs. ister. Bu iki kişi hayat boyu nasıl birlikte kaliteli vakit geçirecek siz düşünün bakalım : )

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

[Kamer Suresi 17, 22, 32 ve 40. Ayetler]