Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Mart 2009, 09:47   Mesaj No:15

KARAKÖSE

Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:14
Beğendi:0
Takdirleri:53
Takdir Et:
Standart RE: 18.Haftanın Konuğu Algı Bilgelik

Teşekürler Ecrin, Evet sorularına geçelim, döktürmüşsün)

1-Modernistler diye adlandırılan kesimin batı kültüründen etkilenmiş olduklarını düşünüyor musun?Sende kendini bu kesimden mi sayıyorsun ve düşüncelerinde/ifadelerinde kuran ve hadisle çelişen noktalar sezdin mi/gördün mü?

Cevap: Modernistler batının fenni biliminden ve rasyonalist yaklaşımdan etkilenmişlerdir. Birde batıda yeni açılımlar oldu, örneğin Marks inanmayan biri olabilir ama iktisat teorisi çok önemlidir. Sonra Berkeley , kierkiggard, hume, lock gibi şahıslar doğru ve yanlış düşünceleri karışık olarak sunmuş olsalar bile yeni açılımlar yaptıkları için önemlidirler.
Ben kendimi modernist kesimden görmüyorum, Ama etkilendiklerim var, örneğin kant ve özellikle kierkiggard.
Düşünelerimden kuran ve hadis ile çelişenler oldu, bu durumun anlayamamamdan kaynaklandığını düşündüm.

2-Cemaatleşme hakkında düşüncen nedir?Sorularıma örnek bir cemaat üzerinden gideceğim..Misal, nur cemaatinin siyasi,etnik,yeni asya,şura,meşveret grubu vs. gibi kollara ayrılması kendi içlerinde ne gibi ihtilaflara sebep olabilir yada sürekliliklerini etkilermi?Senin kendi görüşün nedir

Cevap: Her oluşum önce orıjınaldir sonra deforme olur. Bu hem islamda böyledir hemde diğer inanç ve ideolojılerde.

3-Bu hususta diğer bir sorum herhangibir cemaat ile bağlantın olmadığını az çok biliyorum, ama felsefik görüşlerinide açıkçası bilmek isterim, çevrende gözlemlediğin kadarı ile siyaset ve din düzleminde cemaatlerin herhangibir müdahale/etkisi söz konusumudur?

Cevap: Hayat siyaset üzerine kuruludur, cemaatlerin bu açıdan pek bir anlamı yoktur. Ben cemaatlerdende siyasetende uzağım ama gördüğüm kadarıyla cemaatler hayata hakim değil, siyaset ise hayatı yönlendiren yegane şeytani kavram.

4-Sende Tasavvufun din üzerinde tahribatının olduğunu düşünenlerdenmisin? Sence İslamı yaşamak için mutlak bir mürşite ihtiyaç varmıdır?

Cevap: Mürşit işi hikayedir. özünde tasavvufu önemserim ama tasavvuf bana uymaz.

5-Günlük yaşamında gözlemlediğin kadarı ile özelliklede avam kesimi sorgulama olgusunu hayatlarında uyguluyorlar mı?

Cevap: Avamda sorgulama diye bir şey yoktur. Eğer yasak meyve bilinç ise, Avam henüz cennetten bile atılmamıştır.

6-Dogmalar hayatımızın her alanında geçerli bir reailetedir peki bu dogmalara karşı sorgulanma atağına geçildiğinde verilen tepkiler sence normalmi ?Yada her insan hayatındaki her dogmayı sadece din değil her alanda sorgulamalı mıdır?Bir kaç cümle ile ifade edebilirmisin?

Cevap: her şey sorgulanmalıdır, ancak her sorgulamada toplumu ve yaptırımları karşında göreceksindir. Sorgulamak toplum ile savaşmaktır.

7-Mutezile ve mürcie mezhebi hakkında senin kendi görüşün çünkü bazı yorumlarında onların görüşlerini onaylatan ifade sezdim buna binaen soruyorum...Bir kaç cümle ile açıklarsan sevinirim

Cevap: Mutezileyi çoğu konuda onaylarım ama mürcie ile alakam yok onaylamam

8-Sana göre bir mümin (müctehit vasfında değil) İslamı yaşamak için bir mezhebe tabi olması gerekir mi?

Cevap: hiç kimse bir mezhebe tabii olmak zorunda değildir. Bazı konularda bir alime bazı konularda başka bir alime göre yaşayabilir kanısındayım

9-Peygamber efendimizin vefatından sonra ortaya çıkan siyasi mezheplerin İslamdaki vahdet kavramına olumsuz etki ettiğini düşünüyormusun

Cevap: Her din, o dinin peygamberinin vefatı ile deforme olmaya başlar, hatta peygamberin vefat ettiği saniye ile birlikte deforme başlamış olur.

10-Anket açmıştım bu konu ile ilgili islam ümmetinin sence en önemli sorunu nedir?Seninde bu konuda görüşlerini alabilir miyim?

Cevap: Müslümanların en büyük sorunu sosyolojı bilmeyişleridir.

11-"İslam geleneğinde paradokslar" isminde seri biçimde konular paylaşıp/görüşlerini sundun peki bu konulara verilen cevaplar seni ne kadar tatmin etti?

Cevap: Bu konularda susmak gerektiğini düşündüm, sormamak ve başkasına açmamak ve tartışmamak gerekir.

12-Kürt kökenli biri olarak "Kürt realitesi" hakkındaki görüşlerini bir kaç cümle ile ifade edermisin?

Cevap: Kürtler sistem ile sorun yaşıyorlardı ama bu durum sistemin yerine Türkler konarak servis edildi.

13-Said nursinin siyaset ile ilgili fikirlerini örnek gösterip dile getiriyorsun, sana göre siyasetin hiç mi olumlu yönü mevcut değil yada böyle düşünmene etki eden sebep nedir

Cevap: Siyaset şeytanidir. Şeytanın olumlu yönleri varsa siyasetinde vardır.

14-Mart 29 seçimine az kaldı...Oyunu hangi partiden yana kullanmayı düşünüyorsun.Yandaş medyanın hükümet aleyhinde yaptığı propagandalar işsizlik naralarından sence yurdum insanı etkilenir mi?

Cevap: Ben oy kullanmıyorum. Vatandaş kandırılmaya müsaittir, hükümette nemrut kadar kibirlidir.

15-Biliyorsun güneydoğuda dtp etnik kökene vurgu yaptığı için halkın ilk tercih ettiği partilerin ilk sırasında geliyor.Diyarbakırda güneydoğudaki sonuçları merakla beklenen illerin başında geliyor sence bu seçim sonuçlarından özellikle bulunduğu konum itibari ile diyarbakırda kimlik partisi dtp mi yoksa kendi tabiri ile hizmet partisi ak partimi galip gelip yerel seçimi kazanır.

Cevap: ben siyasi yorum ve istatistikleri takip etmiyorum

16-"İnsan"ı bize tanımlayabilirmisin?

Cevap: İnsanın özü zulümdür, insan önce kötü sonra iyidir. Önce zulüm sonra adalettir. Kısacası insanın olduğu yerde adalet olabilirda olmayabilirde ama zulüm kesinlikle vardır.

17-Bize önerebileceğin kaynak bir eser..

Cevap: Anne baba biz suçluyuz (Ali Şeraiti), sorgulamaya başlamak için küçük ama güzel bir eser.

18-Forumda en beğendiğin kategori/bölüm

Cevap: Düşüncelerin olduğu her bölüm güzeldir, birde bazen komedide lazım, onun için komedi başlıklarınıda severim.

*Felsefe = Var olanı yorumlamak
*Dogma = Atalar dini
*Skolastik Zihniyet = sorgulamanın ölümü
*Evlilik = aileler olmazsa kolay aşılacak bir süreç. Ama aileler maddi anlamda olayı zora sokuyor. Millete hava atacaklar diye eşya, takı, lüks mobilyalar gibi islamın özellikle önermediği şeyleri isteyerek ve olayı kolaylaştırmak yerine zorlaştırarak rezil ediyorlar. anne ve babalar cocuk celladı olabiliyorlar.
*Medineweb = Hoşça vakit geçirme
*Muhtar = Meclis yolunda koşma