Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Ekim 2010, 21:15   Mesaj No:13

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:8
Konular: 340
Beğenildi:1308
Beğendi:422
Takdirleri:9472
Takdir Et:

"Andolsun biz insanı kuru bir çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık..." (Hicr, 26).
"Andolsun ki biz insanı çamurdan süzülmüş bir hülasadan (özden) yarattık." (Mü`minun, 12).
"İblis: `Ben bir salsaldan (kurumuş çamurdan) değişken bir balçıktan (Hamein mesnun) yarattığın insana secde edemem` dedi" (Hicr, 33).
"Onun (şeklini) düzeltip ona ruhumdan üflediğim zaman kendisi için derhal (bana) secdeye kapanın"

(Sa`d, 72).
"Hani Rabbin meleklere muhakkak ben yeryüzünde bir halife (bir insan, Adem) yaratacağım" demişti (Bakara 30).

"O insanı (Ademi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı (Rahman 14)

"Ki o, yarattığı herşeyi güzel yapan, insanı (Âdemi) yaratmaya da çamurdan başlayandır" (Secde 7)
Âdem çamurdan yaratılmıştır" (İsra 61, Araf 12, Sad76, Secde 7),
'Âdem cıvık çamurdan yaratılmıştır" (Saffat 11)

"Âdem çamurdan süzülmüş bir hulâsadan yaratılmıştır" (Mü’minun 12)

"Âdem kuru çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır" (Hicr 27, Rahman 4). (3).
"Allah nezdinde İsa'nın durumu, aynen Âdem'in durumu gibidir. Allah Âdem'i topraktan yaratıp ona 'ol' dedi, o da derhal oluverdi." (Âl-i İmran Suresi, 3/59)

bu ayetlerin hepsinin ortak noktası ;
insan yokluktan var edilmiş,mayası çamur balçıktır.ondan önce insan yok idi.ilk yaratılan insan(adem) idi.eşi havva yaratılarak,evlilikleri sonucu ve çocuklarının evlilikleri ile insan nesli türemiş çoğalmıştır.

biz varlıkları çift çift yarattık ayetine gelince,her canlı çift çift yaratılmıştır.hayvan insan cinler ve bitkiler için geçerlidir.
insanlar için çift yarattık (adem -havva çifti)
وَمِن كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
ZARİYAT 49