Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Ayın Üyesi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Kara Kartal,Açılış Tarihi:  20 Temmuz 2024 (12:46), Konuya Son Cevap : 20 Ağustos 2024 (08:57). Konuya 100 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı228Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Ağustos 2024, 11:46   Mesaj No:81
Medineweb Üyesi
Vasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Vasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62825
Üyelik T.: 12 Ekim 2023
Arkadaşları:0
Memleket:Ankara
Konular: 4
Beğenildi:313
Beğendi:427
Takdirleri:4220
Takdir Et:

Ayın Üyesi misafirlik süremin bitmesine az kala karnemi de almış olarak çok mutlu oldum : ) Çok teşekkür ederim : )

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Benim için çok güzel, çok hoş bir anı oldu bu konu ve her biriniz için dünya ve ahirette hayırlar diliyorum; Rabbim her daim güzel gönlünüze göre versin dilerim : )

Bu arada sürem dolana kadar sorularınızı merakla bekliyor olacağım, inşaAllah çalıştığım yerlerden çıkar sorular : )
eflal beğendi.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

[Kamer Suresi 17, 22, 32 ve 40. Ayetler]

Alt 14 Ağustos 2024, 12:45   Mesaj No:82
Medineweb Acemi Üyesi
eflal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:eflal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13952
Üyelik T.: 20Haziran 2011
Memleket:Tokat
Konular: 0
Beğenildi:26
Beğendi:50
Takdirleri:575
Takdir Et:

Misafirliğiniz hayırlı olsun...
Geçde kalsam bir iki soruda ben de sormak isterim..
...
Hayatın garip oldugunu düşündün mü hiç?

Hayatta en büyük yanılgınız nedir ?

İnsanlara yaşama hissi veren şeyler?

İnsan neden inanmak ister?

Anneliğin bir kadına kattığı en önemli şey nedir sence?

Yaşamak bir sorumluluk mudur?

Çok teşekkür ederim şimdiden
Kara Kartal ve Vasat beğendiler.

Alt 14 Ağustos 2024, 13:31   Mesaj No:83
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
eflal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Misafirliğiniz hayırlı olsun...
Geçde kalsam bir iki soruda ben* de sormak isterim..
...
* Hayatın garip oldugunu düşündün mü hiç?

Hayatta en büyük yanılgınız nedir ?

İnsanlara yaşama hissi veren şeyler?

İnsan neden inanmak ister?

Anneliğin bir kadına kattığı en önemli şey nedir sence?

Yaşamak bir sorumluluk mudur?

Çok teşekkür ederim şimdiden
Çok teşekkür ederim, henüz bitmeden yakaladınız, dolayısı ile geç kalmış sayılmazsınız : )

Bu arada sorulara ilk göz atmamla birlikte duraksadım, sanırım daha evvel hiç düşünmediğim sorular bunlar : ) Bakalım bu güzel sorulara nasıl cevaplar çıkacak benden, an itibari ile üzerlerinde ilk kez düşünüyorum çünkü : )

1. Hayatın garip oldugunu düşündün mü hiç?

C. Garip olduğunu düşündüm mü... An itibari ile, yani şu anki bilgim ile: Her şey tam anlamıyla anlamlı ve işleyişi kusursuz. Ahirete bakan yönü ile sevmediğimiz şeyler ve geliştirici yönü ile her tür sınav... Hepsinin ardında bir anlam ve her şey arasında bir bütünlük görebiliyorum elhamdülillah.

Ancak tabi ki eskiden bu derecede bilgiye sahip değildim ve bilhassa gençlik dönemim "insanları anlamaya çalışırken kafayı yemek üzere" şeklindeydi : ) Sebepsiz tripler, küsmeler, kızmalar, dedikodular, iftiralar ve diğer zulümler... İnsanlar ne yapıyor böyle ve neden?

Doğrudan hayat değil belki ama insanları bu açıdan gerçekten garip gördüğümü söyleyebilirim. (Geçmişte.)

2. Hayatta en büyük yanılgınız nedir ?

C. İnsanlara karşı gerçekten içten olursam hepsinin beni seveceğini sanmam : ) Ama sadece benzer insanlar birbirini gerçekten seviyor, kalanlar içinden ise: sadece saygılı olanlar "sevmese bile" incitmemeyi, hatta sevmediği halde mutlu etmeyi başarabiliyor : )

3. İnsanlara yaşama hissi veren şeyler?

C. Her insanın arzusu farklıdır ama temel olarak insanı yaşatan şey: umuttur. İstediği şeylere kavuşabileceğine dair umut.

Bir Müslüman için umudun büyüğü ahiretteki saadettir, bu açıdan her halükârda son nefese kadar yaşama arzusunu korur, alacağı ecirleri düşünerek sabreder. Ancak ahirete inanmayanlar... Dünyalık alacakları bir zevk kalmadığını düşündüklerinde, doğrusu halleri hiç iyi olmuyor.

4. İnsan neden inanmak ister?

C. Mantık ve adalet hissimiz "inanmama halinde huzur bulmaya" imkân vermiyor çünkü.

Mantık sayesinde "dünyanın kendi kendine oluşamayacak" şekilde kusursuz bir düzene sahip olduğunu görüp, bir Yaratıcının varlığına, görmesek dahi net ikna oluyoruz.

Dünyadaki zulümlere şahid oluşumuzla birlikte, haksızlığın karşısında durmak isteyen herkes için de: ahiretin varlığı zorunlu oluyor. Ahiret olmasa, görüyoruz ki burada kötüler sıklıkla kazanıyor. Peki en başta mantıkla varlığına inandığımız Allah, kötülerin kazanmasından hoşnut olur mu? Asla.

İşte bu gerçek "ahirete inancı" pekiştiriyor. Adaletin sağlanacağı bir yerin olduğunu bilmek tam anlamıyla mantığa hitap eden, sabrı kolaylaştıran, hayatı anlamlı kılan bir şey.

5. Anneliğin bir kadına kattığı en önemli şey nedir sence?

C. Kendini unutmak : ) Maddi-manevi her konuda öncelikli kızımı düşünüyorum. Onu her türlü hayata hazırlamaya çalışırken, ona sunmak için bilmediğim konuları dahi araştırdım, öğrendim ve ona sundum. Bilhassa psikoloji konusundaki gelişimimin "kızımı koruma ve eğitme arzuma" dayandığını söyleyebilirim : ) Benim için tek etken değil, ama benim için gelişim sürecini başlatan en büyük etkendir bu.

6. Yaşamak bir sorumluluk mudur?

C. Toplumsal dayanışmaya ve ahirete inanan birisi olarak: evet, bir sorumluluktur. Herkesin hayatta bir rolü var ve o rollerin muhakkak oynanması gerekiyor. En uç noktadan düşünürsek: kötülerin bile rolü var; çünkü onlar sayesinde sınav oluyoruz.

Genel olarak ise: toplumda biri doktordur, öteki mühendis, biri çöpçüdür, öteki ayakkabıcı vs. Ve hiçbiri olmadan düzgün bir hayat düşünülemez. Aile içinde de benzer şekilde görev paylaşımları mevcut ve herhangi birinin yokluğunda (manevi paylaşımlar da dahil) bazı şeyler ciddi şekilde aksıyor, zorluklar çok büyük olabiliyor.

Kısaca insan sosyal bir varlık ve gerek yakınlarıyla, gerek toplum içinde önemli görevlere sahip. Bunlardan kaçmak, diğerlerini zora sokacaktır; dolayısıyla evet bu bir sorumluluktur : )
eflal beğendi.

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

Alt 14 Ağustos 2024, 13:49   Mesaj No:84
Medineweb Acemi Üyesi
eflal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:eflal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13952
Üyelik T.: 20Haziran 2011
Memleket:Tokat
Konular: 0
Beğenildi:26
Beğendi:50
Takdirleri:575
Takdir Et:

Çok teşekkür ederim ,güzel yüreklim ..Sindire sindire okudum ..O kadar güzel ki sanki sayfa mis kokuyo ve huzur veriyo.
Rabbim razı olsun .Sadece ben değil okuyan herkez aynı hisse kapılır inanın..
Bir insanın kendini yetiştirmesi kadar güzel bir şey olamaz ..
İlk eğitimde anneden gelir ,sevgiyle yoğrulmuşsunuz ki her hedefiniz de sevgi var..
Ben de diyorum ki ...
Elleriniz gül koksun...
......
Mihrinaz, Kara Kartal ve Vasat beğendi.

Alt 14 Ağustos 2024, 14:00   Mesaj No:85
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
eflal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Çok teşekkür ederim ,güzel yüreklim ..Sindire sindire okudum ..O kadar güzel ki sanki sayfa mis kokuyo ve huzur veriyo.
Rabbim razı olsun .Sadece ben değil okuyan herkez aynı hisse kapılır inanın..
Bir insanın kendini yetiştirmesi kadar güzel bir şey olamaz ..
İlk eğitimde anneden gelir ,sevgiyle yoğrulmuşsunuz ki her hedefiniz de sevgi var..
Ben de diyorum ki ...
Elleriniz gül koksun...
......
Daha önce bu kadar hızlı kabul edilen bir dua hiç görmemiştim, kızımla birlikte okuyorduk ve duanızı okur okumaz gidip raftan gül suyunu alıp ellerime döktü : )

Rabbim her tür hayır duanızı kabul eylesin dilerim ve misliyle her daim sizin için de olsun, amiinnn

Hakkımdaki güzel düşünceleriniz için de çok teşekkür ediyorum bu arada Ve annem, evet tam bir sevgi insanıdır; Rabbim ona ve tüm annelere dünyada ve ahirette iyilikler versin dilerim ve Cennette onlarla birlikte yer tutabilmeyi... Amin ecmain

Alt 15 Ağustos 2024, 18:07   Mesaj No:86
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:2
Konular: 462
Beğenildi:3561
Beğendi:4162
Takdirleri:27764
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Şu an nerde olmak istersin?
İnsanlara bi mesaj ver desek ne dersin?
En tahammül edemediğin şey?
Sorulmasina sinir olduğun sorular?
Asla paylaşmam dediğin bişey varmı?
Yöneticinin şifresini ögrensen ne yaparsın?
eflal ve Vasat beğendiler.
Alt 15 Ağustos 2024, 20:14   Mesaj No:87
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Kara Kartal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Şu an nerde olmak istersin?
İnsanlara bi mesaj ver desek ne dersin?
En tahammül edemediğin şey?
Sorulmasina sinir olduğun sorular?
Asla paylaşmam dediğin bişey varmı?
Güzel sorular, ve gelsin bakalım cevaplar : )

1. Şu an nerde olmak istersin?

C. Annemle aynı evde veya yakın komşu olduğum bir yerde : )

2. İnsanlara bi mesaj ver desek ne dersin?

C. "Şeytanı dışarda aramaktan vazgeçin; o hepimizin içinde, o bizim kendi iç sesimizle konuşuyor. Onu yakalamanın yolu: akla gelen fikirlerin yanlışlığını görebilmekten geçer. Bilhassa umutsuzluk ve kötülük (öfke, dedikodu, bir delile dayanmayan zanlar veya dinde yanlış uygulamalar vb) süslemelerine karşı uyanık olun.

Eğer şeytanın fikrini sadece bir kez bile doğrular/onaylarsanız: artık o sizin fikrinizdir. Fikir size ait olduktan sonra ise şeytanı suçlama hakkınız da olmaz; o sadece fikri sunmuştur çünkü ve kabul etmek zorunda değildiniz. Ve: Madem kabul ettiniz, öyleyse sonuçlarına da hazır olun artık. Allah'ın merhameti gereği "tekrar akletme fırsatı" size sunulana kadar, yanlış yolda olduğunuzu fark etmeyeceksiniz bile; seçtiğiniz o yanlış yolda kalacaksınız ve günden güne o yanlışa batacaksınız. Nitekim insanlar sadece seçimlerinin gereğini yaşar."

3. En tahammül edemediğin şey?

C. Ümmet için yapılacak çok şey varken ve bunların neler olduğu ayan-beyan belli iken: insanların boş işlerle zaman kaybetmeleri. Her insanın dinlenmeye ihtiyacı vardır bu arada, ama nerede yoruldular da dinleniyorlar? Sorun orada.

Ek olarak verilen sözde -geçerli bir mazeret olmaksızın- durulmaması ve yapılan işin eksik/kötü yapılması. Bu arada, lafta mazeret olarak sunulan şeylerin de kayda değer olmasını beklerim; eften püften sebeplerden mazeretleri kabul edemiyorum : /

4. Sorulmasina sinir olduğun sorular?

C. Ailemi ortak olarak ilgilendiren her tür şey bu konuda risktir. Esasen sorulmasından ziyade, cevabıma göre alınan tavırlara sinir olurum. Birisi tutar "Aa öyle şey mi olur, ben olsam..." diye bir çıkış yapar, o anda ben zihnimde karşı tarafın saçını-başını yoluyorumdur Dışardan sakin tabi : )

5. Asla paylaşmam dediğin bişey varmı?

C. Asla "asla" demem : ) Ancak, zihnen herhangi bir yanlış fikre "gömülü" olduğunu gözlemlediğim biriyle, ilk tanışma zamanlarında bu konuda ilk kelamı ben etmem.

"Gömülü"yü tırnak içine aldım, nitekim bu derecedekiler zihnen normal bir durumda değildir. [Algı körlüğü (kulakları vardır ama işitmez, gözleri var ama görmez) "söylenileni anlamaz" nitelikte yapar insanı. Ve bu tür insanlar, 2. mesajda bahsettiğim "şeytana uyarak yanlış seçim yapan ve burada çok uzun süre kalan" insanlardır; ne kadar uzun süre, o kadar körleşmiş algı...]

6. Yöneticinin şifresini ögrensen ne yaparsın?

C. Eğer imkânım olsaydı (ama maalesef yok) siteyi güncel site formlarına taşırdım : )

Benim gibi mobilden giren biri için (ve gözlerim sorunlu) yazıların küçük olması sıkıntı oluşturuyor. Özel mesajlarda "alıntı üstüne alıntı" karmaşası ile birlikte, bildirimlerdeki aksaklıkların da: "yeni nesil içinden forumda aktif olmak isteyenleri" caydırabileceğini düşünüyorum; ama tabi gerçekte durum böyle olmayabilir, bilmiyorum : )

Bu arada ben nasıl caymadım derseniz:

Bundan yıllar önce ilk forum üyeliklerim hep bu siteye benzer formatdaydı, yani aşinalık var. Aradan geçen onca zaman sonrasında -ben de çoğu gibi- yeni nesil sitelere alışmış olsam da, daha önce bahsettiğim manevi sebeplerden ötürü "zorluğunu göze alarak" tekrar aktif olmaya karar verdim : ) "Nasılsa yine alışırım" diye ve gerçekten de giderek alışılıyor. Ancak, altını çize çize: "istenirse" : )
Esma_Nur, eflal, Mihrinaz ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Alt 16 Ağustos 2024, 17:20   Mesaj No:88
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1292
Beğenildi:12269
Beğendi:9156
Takdirleri:27860
Takdir Et:

Alıntı:

C. Eğer imkânım olsaydı (ama maalesef yok) siteyi güncel site formlarına taşırdım : )

Benim gibi mobilden giren biri için (ve gözlerim sorunlu) yazıların küçük olması sıkıntı oluşturuyor. Özel mesajlarda "alıntı üstüne alıntı" karmaşası ile birlikte, bildirimlerdeki aksaklıkların da: "yeni nesil içinden forumda aktif olmak isteyenleri" caydırabileceğini düşünüyorum; ama tabi gerçekte durum böyle olmayabilir, bilmiyorum : )
Bunun için yönetici şifresine değil sihirli bir değneğe ihtiyacın var.))
Gönül neler istedi neler de olmadı olmuyor maalesef. Muhsin hocam yukarıdaki gibi foruma mobil kolaylık sağlayacak ne kadar isteğim varsa hepsi için uğraştı Allah razı olsun. Parasına, fiyatına, bakmadı lisans aldı hemde belli aralıklarla ama sistemimize uymadı. Bunu benim yenilik ve hız isteklerime bağlı olarak ara ara farklı uygulamalarla denedik. Herşey darmadağın oluyor. Konular, üyeler siliniyor. Kaç yıllık bir silinme olacak onu da göze alamadiğımızdan, heleki her yeni birşey denememizde kafası iyice karışan emektar forumumuzu rahat bıraktık artık. Çıkan sorunları düzeltmek bile başlı başına sorunlar yumağı

Son model telefonların yeni sürümleri çıktığında bir yıl sonra düşük performanslı hale geliyor. En eski telefona yazılım yapılıyor kendini yeni sürüm sanıyor ama şarjı, dokunmatiği, foto kalitesi, güncellenmesi gibi bissürü aksak yanı oluyor.

Bizimkini de böyle kullanıyoruz. Orjinal haliyle ilk günki gibi.)))
eflal, Kara Kartal ve Vasat beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 17 Ağustos 2024, 17:43   Mesaj No:89
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bunun için yönetici şifresine değil sihirli bir değneğe ihtiyacın var.))
Gönül neler istedi neler de olmadı olmuyor maalesef. Muhsin hocam yukarıdaki gibi foruma mobil kolaylık sağlayacak ne kadar isteğim varsa hepsi için uğraştı Allah razı olsun. Parasına, fiyatına, bakmadı lisans aldı hemde belli aralıklarla ama sistemimize uymadı. Bunu benim yenilik ve hız isteklerime bağlı olarak ara ara farklı uygulamalarla denedik. Herşey darmadağın oluyor. Konular, üyeler siliniyor. Kaç yıllık bir silinme olacak onu da göze alamadiğımızdan, heleki her yeni birşey denememizde kafası iyice karışan emektar forumumuzu rahat bıraktık artık. Çıkan sorunları düzeltmek bile başlı başına sorunlar yumağı

Son model telefonların yeni sürümleri çıktığında bir yıl sonra düşük performanslı hale geliyor. En eski telefona yazılım yapılıyor kendini yeni sürüm sanıyor ama şarjı, dokunmatiği, foto kalitesi, güncellenmesi gibi bissürü aksak yanı oluyor.

Bizimkini de böyle kullanıyoruz. Orjinal haliyle ilk günki gibi.)))
Çok zorluklar çekilmiş belli ki ve doğrusu son kararın böyle olması da bu durumda en mantıklısı olmuş. Keşke o sihirli değnek olsaymış da değiştirebilseymişiz ama, o da işte maalesef... : )

Rabbim sizlerin ve Allah için emek veren herkesin ecrini tastamam versin dilerim; niyetler güzel olsun, akibet güzel olsun, en önemlisi bu
Esma_Nur, eflal, Mihrinaz ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Alt 18 Ağustos 2024, 01:56   Mesaj No:90
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:8
Konular: 339
Beğenildi:1288
Beğendi:416
Takdirleri:9372
Takdir Et:

misafirliğiniz çok verimli geçiyor. size yöneltilen sorulara verdiğiniz cevaplar bakış açılarınız pozitif anlamda çok farklı...

1-günde 40 kez tekrarladığımız "iyyake nabudu" ihtarına rağmen "we iyyake nestein" olarak istenen,vahyin bizleri inşa sürecinde ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? biraz daha açacak olursak affedilmeyecek tek konu şirk olduğunu hatırlarsak,şirkten ne kadar uzak düşünüyoruz yaşıyoruz?

2-günümüz tasavuf tarikat ve cemaatlerde halis olan Allahın islamı olduğunu düşünüyormusunuz? saf cahil kitleleri şirkin bataklığına sürüklediğini düşünüyormusunuz? (zümer süresinin 3.ayetini güncellersek)

3-20 yılı aşkın müslümanların kesintisiz iktidarında kitlelerin(özellikle gençlerin) islamdan uzaklaştırdığını(deist ateist vs) düşünüyormusunuz?

4-kelimei tevhidde "la ilahe " bölümü tüm müslümanlarda uygulanırken,"illa Allah" kısmı neden marazlı? batılı red etmeden hak yerini bulabilir mi? türkçesi Allah ne derse o ne red ederse o ne haramsa o ne helalse o kabulumdur...bu bağlamda tevhid noktasında ne kadar ıstikrarlıyız?
eflal ve Vasat beğendiler.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)