Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Ayın Üyesi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Kara Kartal,Açılış Tarihi:  20 Temmuz 2024 (12:46), Konuya Son Cevap : 20 Ağustos 2024 (08:57). Konuya 100 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı228Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Temmuz 2024, 16:37   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
Vasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Vasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62825
Üyelik T.: 12 Ekim 2023
Arkadaşları:0
Memleket:Ankara
Konular: 4
Beğenildi:304
Beğendi:416
Takdirleri:4220
Takdir Et:

Alıntı:
Kara Kartal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Fecr abinin muhteşem sorularına vereceğiniz sorulardan sonra İkramlık dinlencmece çok yakışıklı anket sorularımız var buyur Vasat.😎

Teşekkürler verdiğin cevap icin

Standart İkramlık sorular geliyor ))))
Eyvah, beklenen an : )

Hadi bakalım, bismillah : )
Alıntı:
İnsanlarla iletişiminiz nasıldır?
İlgi alanlarımın getirisi olarak kolay iletişim kurarım, nitekim senelerdir neredeyse her tür kesimden insanla konuşmuşluğum var, bir ateist bile olsa bana yabancılık çektirmiyor ve düşünce yapılarını çoğunlukla biliyorum; ve bunun rahatlığı var. Bilimsel terimlerle konuşmadıkları sürece : )
Bana göre “Sevgi hak edene, saygı herkese.” Bununla birlikte saygısızlık edene saygısızlıkla karşılık vermem, “Amel defteri kendisinindir, istediği gibi doldurur.” der, ben kendi amel defterime yazılanlara odaklanırım.
Alıntı:
Güler yüzlü müsünüz?
Çoğunlukla evet. Ama geçmişimden kalan öfkeli hal kalıntılarını, zaman zaman sınırlarımı ihlal eden durumlarda gözlemlemek hala mümkün : ) Tabi öfke başka, saygısızlık başka şey; kızsam bile saygısızlığa varacak kelamdan Allah’a sığınırım.
Alıntı:
Ağlar mısınız? Ağlarsanız neden?
Gençlikte çok ağlardım; anlaşılmamak, hakkımın yenildiğini düşünmek, yalnız bırakılmışlık vb sebeplerden. Ancak şimdilerde nadiren ağlıyorum ve genel olarak dış sebeplerden değil, kendi acizliklerime kızdığım için. Allah’a bir iç dökme şeklinde oluyor ve elhamdülillah derin bir nefes ve ardınca hayata kaldığımız yerden devam. Hatalar insanlar için, acizlikler, günahlar… En masumumuz bile bundan tümden sıyrılamaz, sıyrılabilseydik zaten insan değil melek olurduk : )
Alıntı:
Hiç unutamadığınız en kötü gününüz?
İlk gençlik yıllarımda rahmetli anneannemi sevmezdim, çünkü dinde baskıcıydı ve bu bilirsiniz: hobbidi gençlere ağır gelir. Onu saygısızca üzdüğüm bir günü hatırlıyorum ve bana hiç karşılık vermemişti; ve sanırım en çok da bu acıtıyor, karşılık vermemesi.

Sonraki yıllarda aramız düzelmişti, ve birbirimizi sever halde, helallik almış şekilde aramızdan ayrıldı. Ama ben o günkü edepsizliğimi hiç unutamıyorum; zaman makinesi icad edilse ve geri dönüp bir olayı geri alma imkanım olsaydı o günü geri alırdım. Allah beni affetsin : /

Alıntı:
Hiç unutamadığınız en mutlu gününüz?
Bulmakta zorlandım, kayıtlarımda “en mutlu gün” olarak kayıtlı bir gün bulunamadı : )

Bunun sebebi boşanmış bir aileye sahip olmak (boşanmadan öncesi de çok stresliydi; elhamdülillah iyi ki boşandılar), kendimin zor bir evliliğe sahip olması ve eşimin ailesinin de benzer sorunlara sahip olması. Yani mutlu olduğum gün illaki vardır ama “hiç unutamadığınız” kısmını karşılamıyor, unutmuşum çünkü baksanıza : )

“Çocuğumu ilk kucağıma aldığım gün” diyecektim ama onu bile bozan birileri vardı, ona binaen “pas” diyorum : )

Ya da boş geçmeyelim: İslam’la Psikoloji arasındaki bağlantıyı “en derin” anladığım zaman: Eylül 2023 olsun. Yaşadığım ve yaşatılan her şeyi daha farklı bir açıdan algılamaya başladığım zaman. Matrix’teki Neo’ya kodların görünür hale gelmesi gibi bir his diyebilirim : )

Evet evet, bu olabilir : )

Alıntı:
Mutluluk sizin için ne ifade ediyor?
Adaletin olduğu her alanda huzurlu olurum. Herkes ve her şey hak ettiği yerde olduğu sürece mutlu olurum. Ve bunun tüm dünyada, olabildiğince çok kişi için gerçekleşmesi adına duacıyım.

Ancak biliyorum ki bu tümden sadece ahirette olacak bir şey, bu açıdan: sabır…

Alıntı:
Kimler için nelerden vazgeçersiniz taviz verirsiniz?
Bu vereceğim tavize göre değişir. Dinen caizse ve benim gücüm dahilinde bir şeyse ve karşımdaki kişi mutlu olacaksa: onun istediği olsun : ) Yoldaki kişi bile olsa fark etmez, sıra beklerken sıramı kapanlara gülerim mesela : )

Alıntı:
Hayat felsefeniz nedir?
Genel olarak: Paylaşmak Güzeldir : )

İslami olarak güncelim:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

En’âm Suresi 162. Ayet

“O halde boş kaldın mı, yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul.”

İnşirah Suresi 7. Ayet

Alıntı:
İki yolunuz var birincisi kariyer ikincisi aşk ?hangisini seçerdiniz?
Kariyer.

Aşk, eğer kavuşulursa: 2 yıllık. *Uzun sürenler kavuşamayanlar genelde, faturalarla mücadeleyi görene kadar : )

Kariyer ise ömürlük : )

Alıntı:
Yaptığınız en büyük çılgınlık?
Eşimle görücü usulü (telefon aracılığıyla, sms günlerinde; görüntülü konuşma icad edilmemişken) tanıştırıldık ve ayrı şehirlerdeydik. Evlenme kararı almadan önce yüz yüze görüşmeliyiz diye görüşmek gerekiyordu ama onu ciddi şekilde uzun yol tuttuğu/rahatsız olduğu için, abim ve yengemi ikna edip ben onun şehrine gitmiştim : )

Sonuç: Evliyiz ve bir kızımız var, başları sorunluydu ama sonrası güzel oldu elhamdülillah : )

Alıntı:
Hayatı Bir resimle anlatmanız istenseydi Ne cizerdiniz ?
Dış dünyadaki hayat, benim genel olarak üzerinde hayaller kurmayı sevmediğim bir yer. Ama iç dünyamdaki hayat:

Büyük kocaman bir söğüt ağacı,

Masmavi gökyüzü,

Yemyeşil çimenler,

Çiçekler,

Kelebekler,

Rahatlatıcı bir rüzgar...

Sanırım ben Hayat deyince Cenneti hayal ediyorum : )
Alıntı:
Hiç gün batımını izlediniz mi? Her güneşin batışında ömrünüzden bir günün gidişi sizi üzüyor mu?
Gençken çok izlerdim, düşüncelere daldığımı hatırlıyorum ama nelerdi, hafızamda net değil.

Şimdilerde ise nadiren yakalıyorum çünkü o saatlerde eşimin işten gelmesi, yemek saati, namaz vs derken günümün en karışık saatleri oluyor : )
Gün batımıyla ömrümden bir gün daha gidişini ise hiç düşünmedim; yani hatırlamıyorum, haliyle hiç üzmedi diyebilirim. Her gün günümü nasıl değerlendirdiğimle ilgili odaklı yaşamaya çalışıyorum ve genel olarak “ertesi gün var” gibi hiç düşünmüyorum. Yani benim sadece bir günüm var, ve o da bugün. Her anında yarıda kalabileceğini bile bile.

Mesela bu mesajları şu an yazıyorum ama göndermek nasip olabilecek mi? Bunu sadece Allah bilir, nasip ederse elhamdülillah; etmezse de Rabbim böylesini hayırlı görmüş demektir, dolayısı ile yine elhamdülillah.

Alıntı:
Hayatta en cok kıymet verdiğiniz?
Önce ilim/iman, ardınca namus, özgürlük (caiz olan tüm şekilleriyle) ve sağlık.

Bunları hem kendim, hem de tüm insanlar için diliyorum.
Alıntı:
Bir şeyle uğraşmaktan ne zaman vazgeçersiniz?
Son yıllarda uğraştığım şeyleri düşünüyorum, ki dünyaya veya ahirete faydası olan şeyleri seçmeye çalışıyorum her daim. Ve:
Yaklaşık son 10 yılda uğraşmaktan tümden vazgeçtiğim hiçbir şey hatırlamıyorum.

Sadece dönemsel olarak askıya aldığım konular oluyor ve onlara da yılda en az 1 dönem dönüş yapıyorum. Bilinçli olmuyor bu, istemsizce kenara ayırdığım konuya dönmüş buluyorum kendimi. Sanırım bir alandan yorulduğumda oluyor bu geçişler ve bu bir yerden tanıdık. (İnşirah 7)
Alıntı:
Size göre sevgi?
Zarar vermemek, mutlu etmek.
Alıntı:
Size göre macera?
Yaşadığımız her gün : )
Alıntı:
Size göre hayal
Dünyalık olarak: Dünyaya güzel bir sadaka-i cariye bırakabilmek isterdim. Ve bunu da ahiret için istediğimi düşünürsek, hayalim: Cennet.
Alıntı:
Size göre kardes
Kan bağı olsun olmasın: güvenilir gördüğüm/öyle olduğunu umduğum tüm Müslümanlar.
Alıntı:
Size göre dost
Bizim iyiliğimizi bizden daha fazla düşünen ve bunun için ne gerekirse yapabilen.

İnsan olarak baktığımda, insanlar bunu arzu etse dahi yapamıyor, aciz kalıyor. Dolayısıyla insan olarak dost arayışını bırakalı çok oldu; Tek ve Hakiki Dost’un varlığı ile huzur bulmayı öğrendim elhamdülillah. (Celle Celaluhu)
Alıntı:
Size göre aile
İnsanların kendisi gibi olabildiği ve tüm olumsuz yönleriyle bile sevilmeye devam edildiği, her türlü sıkıntıda korkmadan yardım istenebilen ve yardım bulunan yer. (Böyle değilse bile böyle olmalı)
Alıntı:
Size göre eş
Hayatı her yönüyle paylaştığımız kişi.
Alıntı:
Size göre hayat..
Doğumla ölüm arasında geçen zaman.

(Asıl hayat ise sonsuz.)

Alıntı:
Size göre insan
Aklını kullanırsa meleklerden üstün. Kullanmazsa hayvanlardan daha aşağıda olan bir varlık. (Hayvanları aşağıda gösterdiğim için üzgünüm, genel olarak aşağılık kabul edilmezler; sözün gelişi hani.)
Alıntı:
Size göre özlem
Kimisi uzaktakini, kimisi geçmişi, kimisi geleceği özler. Ben sadece ahiret gününü özlüyorum ve tüm iman edenlerle birlikte kurtulanlardan olmayı umud ediyorum, Rabbim umduğumuzu nasip etsin, korktuğumuzdan uzak eylesin; amin.
Alıntı:
Size göre hasret
Çocukluğumdaki masumluğum. Hani o “kimseden zarar gelmez” sanmak, her güleni dost sanmak, dünyayı güzel bir yer sanmak var ya; işte o : )
Alıntı:
Size göre beklemek
Dünya hayatı. Hepimiz öleceğimiz günü bekliyoruz. Ve beklerken de bir şeylerle oyalanıyoruz. Zorunlu veya gönüllü olarak, iyi veya kötü herkes ölümü beklerken buralarda vakit dolduruyor işte.

Müslümanlar için, ölümü beklerken yapılacaklar:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

“Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine kulluk et.”

Hicr Suresi 99. Ayet

Kulluk... Yani O'na itaat...

Farzlar, Vacipler, Sünnetler, Müstehaplar; hatta eğlenirken, dinlenirken, arkadaşlarla sohbet ederken dahi mubahlarla eğlenmeyi tercih etmek de O’na itaattir, kulluktur. Caiz olan sınırlar içinde kalmak, caiz olmayanlardan kaçınmak kısaca, ona kulluktur. Bu niyetlerle yaşarken gece uyuyup uyanan kişinin uykudaki hali bile kulluktur. Kesintisiz kulluk için çalışan kişiye bir diğer öğüt yukarıda geçmişti. (En’am 162)

Alıntı:
Size göre gitmek
Hicreti getirdi aklıma.
Alıntı:
Size göre mutluluk
Yukarıda benzeri vardı ama madem tekrar soruldu: Cenneti kazandığımız gün diyeyim : ) Rabbim nasip etsin.
Alıntı:
Size göre endişe
Ahirette “amellerimiz kabul edilecek mi, edilmeyecek mi?” korkusu ile beklemek.
Alıntı:
Size göre özgürlük
Dinimizi Allah’ın emrettiği gibi yaşamak. İzin verildiği kadarıyla değil.
Alıntı:
Bir gün herşeyi bırakıp kaçmak isteseniz nereye gidersiniz?
Annemin yanına : ) Allah uzun ömürler versin diyeyim.

O olmasa dahi mahremim olan kişilerin yanı haricinde tek başıma bir yerlere gitme taraftarı değilim; bunun için uygun yetiştirilmedim, beni aşar : )
Alıntı:
(-) ler (+) ları hep götürür mü?
Söz konusu aile ise hayır.
Yabancılar ise çoğu kez evet : )

Alıntı:
Sonuna kadar dayanır mısınız yoksa hemen mi pes edersiniz?
İnandığım bir şeyse pes etmem, belki yorulur ara veririm o kadar.

Alıntı:
Ölmeden önce yapmam gerek dediğiniz bişe var mı?
Bu hitaba layık bir kul olmak:

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın adıyla

“Ey mutmain (tatmin bulmuş) nefs! Sen O'ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön. (Seçkin) kullarım arasına katıl ve cennetime gir!”

Fecr Suresi 27-30

Bunun için çalışmaya devam; Rabbim hepimizi bu hitaba layık kılsın, amin.

Alıntı:
Ne tarz müzikler dinlersiniz?
Geçmişte klasik ve rock müzik dinlerdim ama şu an (yaklaşık 7-8 yıl oldu sanırım) her tür müziği bıraktım. Çalgısız neşid tarzını caiz olduğu için dinlemeye çalıştım ama o da pek sarmadı : )

Çok müzik isteği gelirse Nasser Al Qatami’den Bakara Suresini açıyorum ve hep aynı video ve aynı makamla okuduğu için: dinleye dinleye 1,5 sayfaya yakın kısmını fark etmeden ezberlemişim, elhamdülillah : ) Bunun dışında okyanus, yağmur, kuş sesleri vb içeren doğa sesleri çok iyi geliyor.

Alıntı:
Forumda sizi en mutlu eden olay?
Ee, şeyy, belki bazınızı biliyordur ama bilmeyenler olabilir:

Ben bu forumu 2012 yılında tanımıştım ve bu benim 2. nickim : ) İlk nickimle yazdığım yazılar birazcık acemice olduğu için rahatsız olup, yönetimin müsaadesiyle bu nickimi almıştım : )

Neyse, işte o yıllarda açtığım bir konu 5 yıldız almış ve okuyanlar tartışmanın yürütülme şeklinden çok memnun olduklarını belirtmişlerdi. Elhamdülillah diyeyim, o zamanki tüm katılımcılara ve ayrıca yönetim üyelerine gıyablarında teşekkürlerimi iletiyorum. (Onlar şu an beni bilmese de) Nitekim onların desteği olmasaydı, o konu "içeriği açısından" sorunsuz sonlanacak bir konu değildi.
Alıntı:
Forumda sizi en çok üzen olay?
Bu sabah yazdığım yorumun gösterime alınmayıp moderatör onayına düşmesi : ) “Ne oluyor, her yere sorunsuzca yazıyordum, yoksa bir hata mı yaptım?” diye düşündüm.

Ve şu anki mesajlarımı da aynı şartlarda yazıyorum, inşaAllah yetkili adminler gelince mesajlarım sorunsuz şekilde yayına alınır : )
Alıntı:
Forumda en çok ilginizi çeken konular?
Kadın, Aile, Çocuk konuları diyebilirim sanırım : )
Alıntı:
Hayat size ne öğretti?
Allah’tan başka kimseye katıksız şekilde güvenme. Güvendiğinle sınanırsın : )
Alıntı:
Hayatınızda illa yapın dediğin birşey var mı bize?
Allah’ın kitabı ve sahih sünnet rehberiniz olsun.

Ve, bu yolda aldatıcılar çokça tuzak döşemiş, buna göre:

Konuşulmayanı duyun,

Gösterilmeyeni görün,

Anlatılmayanı anlayın.

Kimseye körü körüne inanmayın, uyanık olun ve ama buna karşılık herkesi de dinleyin. Dinleyin; dinleyin ama inanmak üzere değil. Eğer doğruysa, doğru olduğunu görmek için dinlemeye ihtiyacınız var. Eğer hatalı ise de, bunu da dinleyerek anlayabilirsiniz.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla

“Onlar (her) sözü dinlerler; en güzeline uyarlar. İşte onlar Allah’ın doğru yola ulaştırdığı kişilerdir. Derin akıl sahipleri de işte sadece onlardır.”

Zümer 18

“En güzel söz nedir ki, nerden anlayacağız en güzel olduğunu?” sorusunun cevabı da bize bırakılmamış:

“Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu Kitap, Allah'ın, dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz.”

Zümer 23

Kısaca her sözü dinleyin, ama bunların içinden sadece Allah’ın güzel dediğine uyun; ki o Kur’an’dır. Hadislere de Kur’an emri olduğu için uyuyoruz ve Kur’an’da yer almayan konulara da sadece Kur’an’a zıt düşmezse uyarız. Yol bu kısaca; gelişime (bilimsel alanlarda keşiflerin getirdiği yeni farkındalıklara) açık olduğu gibi, güvenli de elhamdülillah.

Alıntı:
Bu yakışıklı sorulardan beğenmediğin olursa yada cevaplamak istemediğin pas gecebilirisn. Hayırlı pazarlar
Yanlışlıkla atladığım olmadıysa sanırım hepsini cevapladım, bir an hiç bitmeyecek sandım ama bitti elhamdülillah : )

Benzer bir durumda gün gün cevaplasam daha iyi sanırım, kısa görünüyor ama baya bir vakit aldı : ) İnşaAllah kendimi güzelce ifade edebilmişimdir, sıradaki gelsin diyeyim hadi : )

Bu arada sizlere de hayırlı pazarlar dilerim : )

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

[Kamer Suresi 17, 22, 32 ve 40. Ayetler]

Alt 21 Temmuz 2024, 16:40   Mesaj No:12
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
su damlası Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hoşgeldiniz efendim sizi ağırlamak ne kadar güzel,Hayırlı olsun misafirliğiniz bir ay dolu dolu güzel geçmesi temennisi ile inşaAllah...

Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun : ) Soruyla değil çiçekle gelinmesi de ayrı güzel : )

Ama hemen sevinmeyeyim: Yoksa sorular sonra mı gelecek? : )
su damlası ve Kara Kartal beğendiler.

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

Alt 21 Temmuz 2024, 17:12   Mesaj No:13
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:2
Konular: 462
Beğenildi:3537
Beğendi:4128
Takdirleri:27764
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sorularin cevaplanması üstüne yazdıklarının ulaşma sorunu gerdi seni kusura bakma mesajlar geliyor ama geç geliyor anlaşılan çok içten çok güzel cevaplar kendini yetiştirmişlerin yurdu burası.ne güzle 2012 de gelmişin gelişerek dönmüşsün. Bence o halini de sev.
Esma_Nur, su damlası ve Vasat beğendi.
Alt 21 Temmuz 2024, 18:23   Mesaj No:14
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Sorularin cevaplanması üstüne yazdıklarının ulaşma sorunu gerdi seni kusura bakma mesajlar geliyor ama geç geliyor anlaşılan çok içten çok güzel cevaplar kendini yetiştirmişlerin yurdu burası.ne güzle 2012 de gelmişin gelişerek dönmüşsün. Bence o halini de sev.
Estağfirullah, bu aksaklıkları da yaşamam gerekiyormuş belli ki, hayrolsun : )

Eski halimle ilgili duygularım ise:

Kendi çapında değerlendirsem, o zamanki bilgi durumuma göre "maşaAllah iyiymişim" diyorum. Ama bir yandan da niye daha çok araştırıp incelemeden sağa sola yazı yazmışım diye de kendime kızıyorum : )

Bu sebepten, kendimle daha kolay barışık kalma adına onu geçmişte bırakmayı düşündüm ve şu an gördüğünüz gibi devam : )

Kısaca: Bu tür yeni başlangıçlar, tazelenmek için güzel fırsatlar : )

Alt 21 Temmuz 2024, 21:42   Mesaj No:15
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 552
Beğenildi:1068
Beğendi:246
Takdirleri:10483
Takdir Et:

Evet cevaplar göründü artık .Teşekkür ederim
su damlası beğendi.

Konu FECR tarafından (21 Temmuz 2024 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 21 Temmuz 2024, 21:59   Mesaj No:16
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Evet cevaplar göründü artik Teşekkür ederim
Rica ederim : )

Bu arada sorduğunuz soru için, ek olarak Nisa 115. ayeti de psikoloji ile ilgili olarak ele alabiliriz, kişinin seçtiği yolda bırakılışını anlatır. Normalde bu ayet kafirlerle ilgili görülür, ki öyledir de.

Ancak nasıl ki kötü yolu seçene kötü yol kolaylaştırılırsa, iyi yolu seçene de iyi yol kolaylaştırılır. Bununla ilgili ayet de:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla*

"Onun için kim (elinde bulunandan) verir, Allah’a karşı gelmekten sakınır ve en güzel sözü (kelime-i tevhidi) tasdik ederse, biz onu en kolay olana kolayca iletiriz."

Leyl 5-7

Ve, bu "seçilen yolun kolaylaşması" durumu sadece ahireti ilgilendiren konularda değil, dünyalık konularda da aynen geçerli. Bunu ise gözlemle biliyoruz, kendimize ve çevremize bakmak yeterli: Neyle uğraşmayı seçersek o yönde gelişiriz, neyden korkar/kaçınırsak da o yönde köreliriz.

Kısaca bir insan kendisi için neyi seçerse, o şey onun için giderek kolaylaşır. Yeter ki gerçek anlamda istesin, başaracağına inansın, azmetsin, pes etmesin.

Bu ayetler de psikoloji ile İslam'ın örtüştüğü ayetlerden; sonradan aklıma geldi, ekleyeyim dedim : )

Alt 21 Temmuz 2024, 22:16   Mesaj No:17
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1291
Beğenildi:12231
Beğendi:9144
Takdirleri:27810
Takdir Et:

Sayın Vasat hoşgeldiniz sayfanız hayırlı olsun. Kusura bakmayın kendi teknik sorunlarından dolayı keyifli sobhetinizi kaçırdım, yaşadığınız sıkıntıya geç dönüş yaptım affola. İnşallah forum vesilesiyle, uzun ömürlü üyeliğiniz olur ve kuracağımız ünsiyet bağı ile telafi ederiz İnşallah Kolay gelsin diyorum ve çok uzun zamandır forumda görmediğimiz ve özlediğimiz Fecr hocamı da görmüş olduk sayenizde. Ona da vesilenizle hoşgeldin demek isterim. Hocam hoşgeldiniz...
Konu akışını bozan mesajlar silindi. Tüm konsantrasyonunuzla devam İnşallah...

Hepinize hayırlı forumlar diliyorum. Fi emanillah..

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Mihrinaz tarafından (21 Temmuz 2024 Saat 22:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 21 Temmuz 2024, 22:45   Mesaj No:18
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sayın Vasat hoşgeldiniz sayfanız hayırlı olsun. Kusura bakmayın kendi teknik sorunlarından dolayı keyifli sobhetinizi kaçırdım, yaşadığınız sıkıntıya geç dönüş yaptım affola. İnşallah forum vesilesiyle, uzun ömürlü üyeliğiniz olur ve kuracağımız ünsiyet bağı ile telafi ederiz İnşallah Kolay gelsin diyorum ve çok uzun zamandır forumda görmediğimiz ve özlediğimiz Fecr hocamı da görmüş olduk sayenizde. Ona da vesilenizle hoşgeldin demek isterim. Hocam hoşgeldiniz...
Konu akışını bozan mesajlar silindi. Tüm konsantrasyonunuzla devam İnşallah...

Hepinize hayırlı forumlar diliyorum. Fi emanillah..
Hosbulduk Mihrinaz Hanım, dualarınız için amin diyeyim, Allah razı olsun; temizlik için de elinize emeğinize sağlık : )

Alt 22 Temmuz 2024, 09:17   Mesaj No:19
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8444
Beğendi:9814
Takdirleri:27689
Takdir Et:

Ayın En İyi Nicki..
Ayın En İyi imzası..
Ayın En İyi Avatarı.
Ayın En Aktif Üyesi.
Ayın En Yenilikçisi.
Ayın En İyi Çıkış Yapanı.
Ayın En Sabırlısı.
Ayın En Gizemlisi ..
Ayın En Yardımseveri..
Ayın En Kırılganı.
Ayın En Delidolusu.
Ayın En Kibarı .
Ayın En Sempatik Üyesi.
Ayın En Popüleri.
Ayın En Çok Konuşanı..
Ayın En Karizmatik Üyesi..
Ayın En Fanatiği.
Ayın En Komik Üyesi.
Ayın En Neşelisi..
Ayın En Somurtkanı.
Ayın En Ciddi Üyesi.
Ayın En Sakini.
Ayın En Suskun Üyesi.
Ayın En Duygusalı.
Ayın En Melek Üyesi.
Ayın En Cadi Üyesi.
En Çok Güvendiğiniz.
Ayın En Sevdiğiniz Üyesi.
Yorumlarını En Beğendiğiniz.

Bende ki sorular kolay
Vasat beğendi.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 22 Temmuz 2024, 09:33   Mesaj No:20
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
su damlası Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ayın En İyi Nicki..
Ayın En İyi imzası..
Ayın En İyi Avatarı.
Ayın En Aktif Üyesi.
Ayın En Yenilikçisi.
Ayın En İyi Çıkış Yapanı.
Ayın En Sabırlısı.
Ayın En Gizemlisi ..
Ayın En Yardımseveri..
Ayın En Kırılganı.
Ayın En Delidolusu.
Ayın En Kibarı .
Ayın En Sempatik Üyesi.
Ayın En Popüleri.
Ayın En Çok Konuşanı..
Ayın En Karizmatik Üyesi..
Ayın En Fanatiği.
Ayın En Komik Üyesi.
Ayın En Neşelisi..
Ayın En Somurtkanı.
Ayın En Ciddi Üyesi.
Ayın En Sakini.
Ayın En Suskun Üyesi.
Ayın En Duygusalı.
Ayın En Melek Üyesi.
Ayın En Cadi Üyesi.
En Çok Güvendiğiniz.
Ayın En Sevdiğiniz Üyesi.
Yorumlarını En Beğendiğiniz.

Bende ki sorular kolay
Aslında sizdeki daha zor oldu, çünkü bu kadar sayıda üye tanımıyorum ki : )

Aynı ismi değişik sorulara cevap olarak birden fazla yazabiliyor muyuz? : )
su damlası beğendi.

Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 23 Kişi okuyor. (0 Üye ve 23 Misafir)