Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Zeze04,Açılış Tarihi:  18 Mayıs 2024 (01:50), Konuya Son Cevap : 24 Mayıs 2024 (15:29). Konuya 12 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı39Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 22 Mayıs 2024, 01:23   Mesaj No:11
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:8
Konular: 340
Beğenildi:1307
Beğendi:419
Takdirleri:9472
Takdir Et:

Sayın zeze kardeşim,
sizi anlıyorum ve töre gelenek memleket kim ne der el ne der sendromunu aşmadığımız sürece labirentimizin kapısı hiç bir zaman gözükmeyecektir...
Allah ne der kısmına sıra gelmiyor... yada kuran deyımıyle "ataların dini" fırsat vermiyor.aynı kültür ve medeniyet evladı olduğumuz için sizi çok iyi anlıyorum.bu arada hemşeri sayılırız.
ömrümü tükettiğim ve ömrümce bu tür sendromları bil fiil düzeltmeye çalıştığım ama hiç bir zaman kemikleşmiş "ataların dini" ile Allahın dini konusunda insanları Allahın dinine ikna edemedim.

ağrı da gez dolaş insanlara tek tek sor müslümanmısın diye.

tek bir insan hayır demez hepsi elhamdulillah der.

peki islamın anayasası nedir dersen kuran der

.peki kurandan bana on mesaj hatırlatabilirmisin dersen bön bön yüzüne bakar.

yani içeriğinden habersiz bilmediği bir kurana iman etmiştir.

ona göre kuran hatim indirmektir öpüp duvara asmaktır yada cenazelere okumaktır.

oysa ki kuran inmemiş cenazelere...kuran canlı cenazeleri diriltmek için nazıl olmuş ve ilk emri oku beni anla beni sonra iman et...ve kendini bil sonra beni bilirsin emri ile karşılaşır.düşünsene 6236 ayetten nerdeyse 10 ayetin mesajını bilemeyecek yığınlar hepsi eksiksiz iman etmiştir...

senin iman ettiğin kuran ile düşüncelerin yaşantın tercihlerin sosyal siyasal psikolojik durumun çelişiyor dediğinde;
"dedem müftüydü teyzem hacıydı nenem sakallıydı edebiyatı ile karşılaşırsın..."

oysa ki islamın en buyuk düşmanı cehalettir...islamın sevmediği de cahil insandır.1 delil ile kırk alimi yenersin ama 40 delil ile bir cahili yenemezsindir...

çok iyi bilirsin ki buralarda aşiret gelenek töre islam'dan önce gelir...
ve tuhaftır ki bu ataların dini islam zannediliyor.

islam eğitimlerini bitirmiş biri tefsir fıkıh akaid vs... okuma yazma bilmeyen tüm sermayesi hacıdan hocadan duyduklarından ibaret bir dindar ağa karşısında sen cahilsin sen bilmezsin benden iyi mi bilirsin ile karşılaşırlar...

bu ataların dinine göre kadın nedir bilirsin...doğuracak buyutecek ana baba kardeş tüm aşirete bakacak çalışacak pişirecek hizmet edecek susacak miras hakkı yok evlilikte söz hakkı yok...

böyle bir kültürde yetişen bir kadın tüm bunları din adına kabullenmiş itaatkar bir köle...

ve böyle bir adaydan anamı olur eş mi olur? ana olmak doğurmak semirtmek ise eyvallah...
ana dil
ana kucağı
ana okulu
ana eğitimi
ana sütü
....
doğuracağı çocuğuna ne verebilir ki ? kelin ilacı olsa başına sürerdi misali...

çok şükür ki düzen değişiyor yavaş yavaş...bilinçlenme bilgilenme eğitimlenme kıpırdamaya başladı.gençlerimiz "düşünüyorum biliyorum okuyorum bende varım feeyne tezhebun diyebiliyor artık...kul hatu burhanekum diyebiliyor artık.

Konuyu dağıttık ama konuya temel için gerekli idi...

Ben acizane tavsiyem hayatına alacağın aday türk kürt arap acem laz çerkez zaza çingene sorun değil...

kendisini ve çocuklarını hatta kocasını eğitecek kadar alim olmalı,ilminin şerefini taşıyacak kadar amil olmalı,takvasını koruyacak kadar dindar olmalı,en önemlisi de tüm bunların bilincinde olmalı.dahası en önemlisi yaşadığı toplumun avamın değil Allahın sahih berrak dini olmalı.böyle bir aday bulmayı başarabilirsen CENNETİ BURDA DA YAŞARSIN.AKSİ OLURSA CEHENNEMİ...

ve unutma ki güzel olan güzel değil sevdiğin güzeldir.seversen emin olursan senin eşin eşşsizdir benzersizdir yedeği yoktur senin dünya güzelindir...ne gözün dışarda kalır ne de gözün arkada kalır.

dindar takvalıdır edeplidir saygılıdır ihanet bilmez helaldır sadıktır... tüm dünyası rabbisi dini ahireti dünyası kocası ile çocuklarından ibarettir...

tabi ki bu erkek içinde geçerlidir.fatma istersen ali olman gerekir.yezit gibi yaşa hanım hz fatıma olsun..yok böyle bir dünya!

hocamız diğer boyutları çok güzel izah etti Allah razı olsun.

kartal koçum

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 22 Mayıs 2024, 18:21   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 580
Beğenildi:4751
Beğendi:6430
Takdirleri:25493
Takdir Et:

We aleyküm hocalarım yol göstermek amaçlı çok güzel yazdılar lakin bir kaç bir şey sormak istiyorum;1) evlilikden bu kdar korkma el ayak titreme raddesine gelecek kadar ne yaşadınız. Durduk yere panik sahibi ılamaz insan.2) Anneniz ve babanız çokmu kötü model idi?3) rutindenmi korkuyorsunuz? Evlilik bir süre sonra rutine dönüşecek diyemi korkarsınız? 4)Dünya ile işim olmaz demişsiniz orayı anlamadım işe git eve gel yaşamakdan anladığınız bumu? 5) En iyisinin peşindemisiniz? Hep en en. Mi arıyorsunuz? 6) kendinizi eksikmi görüyorsunuz? Nasıl oluşdu bu korku Cevaplarsanız sevinirim
su damlası ve Kara Kartal beğendiler.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 24 Mayıs 2024, 15:29   Mesaj No:13
Durumu:Zeze04 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62893
Üyelik T.: 18 Mayıs 2024
Arkadaşları:3
Konular: 1
Beğenildi:27
Beğendi:0
Takdirleri:475
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Güzel tavsiyeleriniz için cok sagolun Allah razi olsun.Agrili hocam da cok güzel anlatmis durumu.Maalesef benim de etrafimda geleneksel islam kafasiyla düşünen cok.Zaten yaşadığımız tüm sorunlarin nedeni gelenegi İslam sanan müslümanlar.Esma hocam anne ve babamin saglikli bir evliklikleri yoktu,halen de yok ayrica ben de sevgi pıtırcıkları olan bir evde büyümedim .Bunlar muhakkak etkendir.Rutin kelimesi dogru evet bundan korkuyorum.Sürekli birine hesap verecekmisim gibi hissediyorum .altta yatan nedenlere girersek konu uzar gider.Dünya hayati demek istedigim Allah'in rizasini kazanmak.esktra bir anlami yok hocam
Esma_Nur ve Kara Kartal beğendiler.

Konuyu Toplam 9 Kişi okuyor. (0 Üye ve 9 Misafir)