Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Üyelerimize Ait Kişisel Alan > Nebevi Sevda/Kişisel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Nebevi Sevda,Açılış Tarihi:  14 Ağustos 2024 (01:15), Konuya Son Cevap : 14 Ağustos 2024 (23:29). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı14Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen Nebevi Sevda
  • 2 Beğenilen Vasat
  • 3 Beğenilen Esma_Nur
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Ağustos 2024, 01:15   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Nebevi Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nebevi Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:3
Konular: 372
Beğenildi:1851
Beğendi:1069
Takdirleri:14199
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sizce Bu Söz Doğru mu?

Sizce Bu Söz Doğru mu?

TARTIŞMAYA AÇIK BİR KONU

jpg.gif FB_IMG_1723586509133.jpg (301.9 KB (Kilobyte))
Eklenmiş Resmin önizlemesi
-fb_img_1723586509133jpg  

eflal ve Vasat beğendiler.

Konu Sahibi Nebevi Sevda 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Savaşa girdi kalbim Nebevi Sevda/Kişisel Nebevi Sevda 0 19 19 Eylül 2024 13:44
Damat nişanı attı Nebevi Sevda/Kişisel Kara Kartal 4 32 18 Eylül 2024 08:46
Gazzeli Anne çocuklarına... Nebevi Sevda/Kişisel Mihrinaz 1 46 15 Eylül 2024 22:52
Umreye Bekleriz Nebevi Sevda/Kişisel Nebevi Sevda 1 49 15 Eylül 2024 00:31
Oğlun öldü dediler Nebevi Sevda/Kişisel Vasat 5 113 10 Eylül 2024 23:16

Alt 14 Ağustos 2024, 11:14   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Vasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Vasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62825
Üyelik T.: 12 Ekim 2023
Arkadaşları:0
Memleket:Ankara
Konular: 4
Beğenildi:313
Beğendi:427
Takdirleri:4220
Takdir Et:

Geçmişten gelen kültürümüz yüzünden maalesef evladı sevdiğini söyleyememe durumu doğru ve kendi canından çok sevdiği de. Çocuklar kendilerini bizlerden ayrı zannediyor ama ölüm sonrasında dahi hayırlı amelin kaydı bizim defterlerde (Rabbim hepsini hayırlı evlat kılsın) Onlar bizim devamımız, geleceğimiz, yarına bıraktığımız umutlarımız. Kendilerini ne kadar ayrı sansalar da bizim parçamız, onları mutlu eden bizi mutlu eder, onları üzen bizi üzer.

Bu arada geçmiş kültürlerle aram hiç iyi değildir, bu bakımdan herkese kültürleri biraz esnetmeyi tavsiye ederim, boşu boşuna sevgisiz ömürler ziyan oluyor; olmasın. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) din kardeşliği için ne diyordu? Birini seviyorsak söylememizi. Bunu din kardeşi için diyor, oysaki bunlar evlatlarımız. Beraberinde eşler, kardeşler, anne-babalar, komşular vs kalan ne varsa düşünülsün isterim : )
Esma_Nur ve Nebevi Sevda beğendiler.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

[Kamer Suresi 17, 22, 32 ve 40. Ayetler]

Alt 14 Ağustos 2024, 20:20   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 580
Beğenildi:4747
Beğendi:6415
Takdirleri:25493
Takdir Et:

İslama göre değil geleneğe göre yaşadık hep, oysaki torunlarını çocuklarını her fırsatta sevdiğini gösteren bir peygamberin ümmeti idik. Geçen günler geri gelmiyor özellikle babalar söyleyin sevdiğinizi çocuklarınıza belli edin bilmem farkındamısınız ama çocuklarınız babam bizi hiç sevmedi zaten diye içden içe kuruntu yapıyor:( içinden seviyormuş! Dışından sevsen ölürmüsün! İlerde çocuklarınız yetişkin oldugunda babamla şöyle gezerdik şöyle spor yapardık şöyle sosyalleşirdik diye anıları olmasınmı?

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 14 Ağustos 2024, 23:08   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Bende sizler gibi düşünüyorum.
Eskilerin adeti asla babanın yanında çocuk sevilmezdi. Babamın yanına giderdik. Babam babasından utandığından bizi iterdi.

Çocuklarım oldu tam tersini yaptık. Oğullarımla doya doya çocukluk evrelerini geçirdik.
Kızlarıma gelince yaşım kırka dayandı ama 20 yaşındaki gibiydim. Onlarla tüm mahallenin çocuklarını toplar kardan adam yapar sokakta kayardim
Komşular bana gülerdi. Onları zorla sokağa çağırır babalar ve çocuklar kartopu oynardık.

Kütüphaneler, parklar bizim meskendi. Şimdi dernek merkezimiz.

Abi çocuklar doya doya baba sevgisini yaşamalı. Asla sevgide cimrilik yapmamalı.
Hele ki kız çocukları baba sevgisi alınca hayata karşı çok diri oluyorlar.
Esma_Nur ve Vasat beğendiler.
Alt 14 Ağustos 2024, 23:15   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1294
Beğenildi:12274
Beğendi:9157
Takdirleri:27860
Takdir Et:

Bana iki yıl öncesi bir anı hatırlattınız. Eşim babasının son gününde kendini hırpaliyor , keskelerle bedbaht oluyordu. " Geç değil git konuş, ona onu sevdiğini söyle " dedim. Yanına gitti ağlaya ağlaya "Baba seni çok seviyorum. Bunu bugüne kadar söylemedim ama seni çok seviyorum" dedi. Babanın evladına sözleri "Kalpler birbirine karşı oğlum " ......

Evet hocam, güzel bir babanın evladına onu sevdiğini son nefeste bile söylerken kelimelerini özenle seçtiğini müşahade ettim. Öyle bende seni seviyorum demez başka yollarını bulur. Ama kalbin yumuşar, nefes alırsın.
Çocukları uykuda sevmeyin, torun evlattan tatlı diyerek sevemediği evladın pişmanlığını torunda tattığında pişman olan babalar gördüm. Bugün ki modern cılk babalar gibi olmasın tabiki, gelenek baskını babalar evlatlarına "kendinden fazla sevdiklerini" söylemeseler de belli etsinler. "Kalplerin karşılıklı olduğunu " bilmek baba içinde evlat içinde çok güzel değil mi?

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 14 Ağustos 2024, 23:29   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Öncelikle iyi ki teşvik etmişsiniz. Baba vefat ettikten sonra insan o keşkeleri asla geri gelmiyor. Baba ve oğul biribirne kalp kalbe karşı demesi bile bir ruhun acı yansıması. Hocam bence siz çok güzel bir amel ortaya koymuşsunuz.

Hepiniz bilirsiniz. Efendimiz torunlarını severken sahabe den biri efendimize ben çocuklarıma bu derece yüz vermem dediğinde
"Allah senin kalbinden merhameti söküp aldıysa ben ne yapabilirim" sözleri insanı derinden sarsıyor.

Bizler edeb sınırları içinde sevmeyi, sevdiğimizi belirtmesini bilmeliyiz. Biz mesela büyüklerimizin yanında eslerimizin ismini vermeyiz. Kızın, oğlun diye
Esma_Nur ve Vasat beğendiler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)