Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Namaz-Abdest-Teyemmüm

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  05 Eylül 2007 (21:53), Konuya Son Cevap : 20 Mayıs 2017 (15:04). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Eylül 2007, 21:53   Mesaj No:1
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1161
Beğendi:331
Takdirleri:7457
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart NAMAZ VE ANNE

NAMAZ VE ANNE

NAMAZ VE ANNE
Çocukların manevi dünyasında anne mi babamı daha çok etkili tam olarak bilemem. Bununla beraber kanaatim odur ki, annenin etkisi belki de daha çoktur. Zira çocuğun ilk yılları daha çok anne ile geçmektedir. Eğitimin ve hayatın şekillendiği ilk yıllar ki insan karakteri üzerinde çok etkilidir.
Çocuk eğitimi ilk önce doğru bir eş seçimiyle başlar, sonra aile yaşantısında ki iman şuuruyla devam eder. Zürriyetin besmeleli ve şeytandan korunması için istiaze edilişiyle temelleri atılır. Tabii ki istiaze sadece söylenilen bir cümle olmamalıdır. İstiazeye uygun olarak gerekenler yapılmalıdır.
Annelerin çocukları için söylediği ninnilerin dahi çocuk eğitimi üzerinde etkisi büyüktür. Annenin çocuğunu yedirmesinden giydirmesine, uyutmasından uyandırmasına kadar tüm hayatı kulluk şuuruyla yaşaması ve yaşatması çocuğun geleceğini inşa etmesinde en büyük eğitim modeli ve usulüdür.
Annelerin ezan ve namazla ilgi ve alakaları çocuk üzerinde önemli bir etki uyandırır. Annenin abdest alışından seccade sermesine kadar ki süreç çocuk için gerçek bir örnektir. Hayatı namaza göre programlaması çocuğun hayatında ki en önemli yaşantı modelidir. Anne sadece kendisi için namaz kılmaz, aynı zamanda aile içinde tebliğ amaçlı olarak da namazı gündemde tutar. Hangi anne ki yapacağı işleri namazdan önce ve sonra diyerek örnek oluyorsa çocuğun ve ailenin üzerinde en büyük etkiyi icra ediyordur.
En büyük ihtiyacımız namazlı annelere sahip olmaktır. Namazsız anneler sadece kendilerine değil, aynı zamanda geleceklerine de kıymaktadırlar. Öyle çocuklar var ki evlerinin kıblelerini bilmiyorlar. Seccadeye kaybetmiş, evinin temizliğini namaza endekslememiş anneler, ezanı beklememiş anneler evet namaz için büyük örtüsünü göz önüne koymamış anneler insanlığa karşı manevi cinayet işlemektedirler.
Namazla uyanan ve namazla yatan hatta çocuğun anlayamayacağı sebeple namaz kılamadığı dönemlerde dahi seccadesine abdestiyle oturan anneler eli öpülesidirler. Zira küçük çocuklar, annem bazen namaz kılıyor bazen kılmıyor şüphesine düşmesinler. Annenin namazını kılamadığı zaman ki hüznüne ve gözyaşına şahit olan çocuk, namaza ait derin bir sevgiye sahip olur. Evinden çıkarken namazını, vardığı yerde namazını eda eden anne ailenin üzerinde ki etkisi çok büyüktür. “Yavrum namazımı kılayım, namazdan sonra, namazı bekliyorum, namaza hazırlanıyorum” gibi cümleleri duymasıyla çocuk namaz aşığı haline gelebilir.
Evlerimizde ki yaşlılarımızın oturarak da olsa namaz kılmaları ayrı bir önem taşır. Zaten gerçek eğitim yaşanan hayat değil midir? Besmeleyle evinin perdesini açan ve besmeleyle kapısını ve perdesini kapatan anneler elleri öpülesidir.
“Baban namazdan gelsin, baban namaza gidince” gibi cümleler ise erkek çocuklar için cemaatle namazın önemini vermektedir. Evinde kaç kez nazmın adı geçiyorsa o kadar namaz tebliği yapılıyor demektir. Ezan ile iş hayatına nokta koymayı çocuk evde öğrenmeli, namazı ilk vaktinde eda etmeyi ailede görmelidir. “Yavrum ezan okunurken pencereyi aç” güzelce dinleyelim ve ezanı sünnet üzere tekrar ederek dinleyip ezan duasını da yapıp, seccadesine yönelen anneler ne mübarektir anlatmak mümkün değildir. Sizin anneniz öyle değilse, siz namazlı anne olamaya çalışınız lütfen, hem kendiniz, hem de aileniz için. Aile huzurunun ilk ilacı namaz, huzursuzluğun ilk sebebi de namazsızlıktır...

alıntı

Konu Sahibi Medine-web 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Mustafa İslamoğlu Sözler Medineweb.net Videolar Mihrinaz 2 190 30 Nisan 2023 16:51
Şirk Hakkında Kuran Ne Diyor? Medineweb.net Videolar Medine-web 0 148 29 Nisan 2023 18:52
DÜNYA KABE'NİN NERESİNDE Hacc-Umre-Kurban Medine-web 0 925 27 Nisan 2020 21:40
T.B.Teknolojileri-2 Vize Konuları Ozet(2017) Temel Bilgi Teknolojileri 2 Medine-web 3 2585 06 Ekim 2017 20:31

Alt 05 Eylül 2007, 22:15   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Beğendi:0
Takdirleri:112
Takdir Et:
Standart Re: Namaz ve anne

Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama yine de kılmazdı, çünkü kılmak nefsine zor geliyordu. Bazen başlar, sonra terk ederdi.

Evlendi ve çocukları oldu. Annesi her geldiğinde aynı şekilde namaz kılmaları için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ısrarla kılmamaya devam ediyordu. Çok istemesine rağmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaşları ona oturmaya geldi. İçlerinden biri annesini de yanında getirmişti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlı konuşuyordu ki, onu dinleyen saatler geçse usanmazdı. Teyze bir ara namaz konusuna değindi. O anlatırken, Türkan Hanım annesini hatırlamış ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarını düşünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

Türkan Hanımın küçük oğlu Zekeriya, dört yaşındaydı. Oynadığı oyunu bırakmış, teyzenin koltuğu dibinde iki elini yumruk yapıp yüzüne dayamış bir şekilde, kıpırdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasında koşturup dururken mevzu değişmişti. O da onların yanına oturup sohbetin güzelliğine kapılarak çayını yudumlamaya başladı.

“Anne, senin yerine ben namaza başlayacağım”

Tam bu sırada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasından da oğlunun çığlığı duyuldu. Telâşla mutfağa koştu Türkan Hanım. Misafirler de korkuyla peşinden gittiler. Oğlu bir sandalye koyarak lavaboya çıkmıştı. Bir ayağı lavabonun içinde, diğeri ise dışarıdaydı. Sandalye devrilmiş yerde dururken, oğlu da lavabonun kenarında korkmuş bir şekilde asılı duruyordu. Koşup kucağına aldı. Su içeceğini zannederek:

“İsteseydin ben verirdim yavrum, ya düşüp bir yerine zarar verseydin” diye çıkıştı.

Türkan Hanım oğlunun verdiği cevabı, uzun yıllar geçmesine rağmen hâlâ unutamaz; çünkü şöyle demişti çocuğu:

“Anne, ben abdest alacaktım. Teyze dedi ya, namaz kılmayanlara ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım.”

O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. , yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

Bu hikâye birçok bakımdan ders verici. Aslında çocuklar büyüklere değil, anne babalar evlâtlarına namazı öğretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarımıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kıldırmamızı ve on yaşına geldiklerinde ise ciddi bir şekilde üzerinde durmamızı emreder.

Çocuklarımıza -küçük yaşlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazı sevdirmeli ve onlara örnek olmalıyız. Namaz çocuklara tatlı bir üslûpla, sevdirilerek anlatıldığı takdirde çocukların namaza karşı ilgi ve sevgileri kaçınılmaz olur.
Alt 05 Eylül 2007, 22:17   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Cvp: NAMAZ VE ANNE

Ulen Bu Söz Ciğerime İşledi

Hasan bey şöyle anlatıyor....

Şöyle anlatiyorlar; Bizim mahallede, inşaat ustalığı yapan, orta yaşlarda, çok fazla sigara içen, caminin önünden dahi geçmeyen bir arkadaşı, bir gün kahvede yakaladım.

-Neden hiç camiye gelmiyorsun? dedim.

-Ben namaz kılmıyorum dedi.

-Fazla sigara içiyorsun herhalde? dedim.

-Evet, çok içiyorum dedi.

-En pahalı sigara hangisi? Ben pek fiyatları bilmiyorum dedim.

-O da, Şu marka... Dört milyon küsûr dedi.

-Eğer vaktin varsa, istersen konuşalım dedim;

-Müsaitim, buyur konuşalım dedi.

Kahveciye, İki çay getir bize dedim, kahveci çayları getirdi, içiyoruz...

Buna;

Farzet bir sigara bayiinin önünden geçiyorsun. Biraz önce söylemiş olduğun o en pahalı ... marka sigarayı istedin.

Adam sigarayı sana verdi. Sen tam paraya davrandın ki, adam Yok, istemez, benden olsun dedi. Sigaranın parasını senden almadı.

Sen, ikinci defa o sigara bayiinin önünden geçerken nasıl geçersin?

Dört milyon küsûr para almadı diye, elini göğsünün üstüne koyarsın da geçersin değil mi? dedim.

Bu, Tabii dedi.

Peki, yarın Cenab-ı Hak, huzuru ilahide;

Kulum, ben seni yokluk âleminden varlık âlemine getirdim. Seni ağaç yapmadım, taş yapmadım, hayvan yapmadım, insan yaptım. Bahusus Müslüman anne-babadan dünyaya getirdim.

Dağlarda koyunlara, keçilere ot yedirdim, ama sütünü, yoğurdunu, peynirini sana yedirdim.

Akşama kadar ineklere saman yedirdim, yağını peynirini, çökeleğini sana yedirdim.

Kulum, akşama kadar tavuklar gübre deşti, ama doğurduğu yumurtayı ona değil de sana yedirdim.

Bir paket sigara verip de para almayan o adamın önünde eğilerek geçmeyi aklın kabul etti de, bu kadar nimet veren Rabbine karşı niçin Ezan-ı Muhammedî okunduğu zaman namaz kılıp benim huzurumda eğilmedin? derse, yüzün kızarmayacak mı?

Bırak cenneti-cehennemi, yüzün kızarmayacak mı? dedim.

Ben böyle söyleyince; adam,

-Ulen bu söz ciğerime işledi. Ben bir daha namazımı geçirmem deyip bir eve gidiyor, gidiş o gidiş.

O günden sonra Allah'ın izniyle beş vakit namaza başlıyor...
Alt 30 Temmuz 2014, 02:59   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 26 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: NAMAZ VE ANNE

Namaz;
dinin direği,
Anne evin!!
Alt 05 Ağustos 2014, 15:09   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Standart Cevap: NAMAZ VE ANNE

Gercekten bbnmde cigerime isledi

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 20 Mayıs 2017, 15:04   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8956
Takdirleri:26191
Takdir Et:

İsim:  images-1.jpeg
Görüntüleme: 13
Büyüklük:  12,7 KB (Kilobyte)

Hayatı namazla yoğrulan bir büyük âlimin, Bediüzzaman Said Nursî'nin dediği gibi, kâinatta 'imandan sonra en yüksek hakikat'tır namaz. Öyledir; çünkü hem iman ağacının bir meyvesidir, hem de bir çekirdek gibi İslâm'ın bütün şartlarını içinde barındıran küllî bir ibadet niteliğindedir.

Bir annenin kucağını bütün yavrularına açıp hepsini bağrına basmasına benzer şekilde, namazın nasıl da bütün ibadetleri özünde taşıdığını gösteriyor. Abdestten tekbire, kıyamdan sücuda, tahiyyattan selama, namazın her rüknü ana kucaģına benzer...

"Namaz, anne kucağıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini koşulsuz sever, onları kucağına alır, göğsüne bastırırsa; namaz da bütün ibadetleri kucağına alır, göğsüne şefkatle bastırır. Namaz kocaman bir kalp gibidir. Bütün ibadetleri içine alır. (...) Namaz, hayat ve disiplin programı olarak, bulunduğumuz anı ve bütün bir hayatı düzenliyor."
su damlası beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: