Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Mevlüt Hönül

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mevlüt HÖNÜL,Açılış Tarihi:  16 Kasım 2012 (03:44), Konuya Son Cevap : 24 Ekim 2019 (01:09). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Kasım 2012, 03:44   Mesaj No:1
 Medineweb Yazarı
Mevlüt HÖNÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mevlüt HÖNÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18779
Üyelik T.: 20 Mayıs 2012
Arkadaşları:7
Cinsiyet:
Memleket:Malazgirt
Yaş:44
Mesaj: 151
Konular: 93
Beğenildi:14
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Neden Muhtaçları Doyurmaya Birbirinizi Teşvik Etmiyorsunuz!/ Mevlüt Hönül

Neden Muhtaçları Doyurmaya Birbirinizi Teşvik Etmiyorsunuz!/ Mevlüt Hönül

Ama hayır, hayır, (ey insanlar, bütün yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı bir düşünün siz yetime karşı cömert değilsiniz,

Muhtaçları doyurmaya birbirinizi teşvik etmiyorsunuz,

(başkalarının) mirasını açgözlülükle yiyip bitiriyorsunuz,

Ve sınırsız bir sevgiyle malı mülkü seviyorsunuz!
( Fecr 17-18-19-20 )

Bu asra ‘’Ebu Zerr’lermi lazım! Kapitalizme kul olanlar ve Muaviye ruhlular her köşede Saltanat kurmuş yapıp ettikleri ibadetlerden mükâfat bekleyen mürailere dönüşmüşlerdir.

Allah adını dillerinden düşürmeyen, beş vakit camilerde ibadet etmekten geri durmayan, Kur’an ayetleri okunduğu zaman hüngür-hüngür ağlayan, ne manaya geldiğini dahi idrak etmeden tekrarladığı salavattan sevap bekleyen, her namazdan sonra otuz üç kere tekrarladığını isimlerin hayata aktarılması hususunda sessiz kalan, rahatım bozulmasın kimse bana dokunmasın mantığı ile suya sabuna dokunmayan zihniyet yapısının bugün en büyük köleleri Müslüman ismi taşıyanlar olmuştur.

Bugün adı Müslüman olanların servet yığma yarışı, Allah tarafından ilahi iradenin yerine getirilmesi için emanet edilmiş olduğunun unutulmuş olması hususunda kınamaları tekrar dillendirmemiz gerekiyor.

‘’Zenginlerin Allah’ın melekûtuna girmesi bir devenin iğne deliğinden girmesinden daha zordur. Matta. 24

Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah'a aittir ve hepsi (asıl kaynağı olan) Allah'a döner.
(A’li İmran-109)

‘’İşte gökler ve göklerin gökleri, yer ve onda olan her şey Allah’ın olan Rabbin'dir’’
(Tevrat Tesniye,10-14)

Mülk sahibi yalnızca Allah’tır. Yaratılanlar ise bu mülkü evirip çevirmede Allah yolunda mükelleftirler. Mülkü tekellerine alanlar ise Allah’tan ziyade kendi adlarına ve menfaatlerine dayalı bir sistem ile yürütmektedirler. Mülkü elde edenler keyiflerince kullanmaları hak sahiplerini görmemeleri Allah’a ve topluma karşı en büyük hırsızlıktır.

Nehc-ül Belağa’da Resulullah’ın Şöyle Buyurduğu Rivayet edilmektedir:

‘’Kendi içindeki zayıfların, fakirleri güç sahibi zorbalarda olan haklarını, hiç bir tereddüt göstermeden alamayan bir toplum refaha, saadete erişemez.’’

İslam dinine göre Allah’a, Ahiret gününe, Allah resulüne inanmış insanların mallarından, canlarından önce, yoksul miskin ve yetimleri doyurması onların hayati iaşelerini temin etmesi mecburidir. Çünkü İlahi nizama göre İnsanların emekleri ile elde etmiş oldukları her şey Allah’a aittir ve İnsan yaşamı için emanet olarak verilmiştir.

Müslüman’ların ihtiyaçları dışında sahip oldukları mallar o insanların imtihanlarına vesile olarak verilen emanettir. İlahi nizamım emirleri doğrultusunda ‘’İnfak’’ etmek ile bu imtihan aşılabilir.

Ama ne yazık ki günümüz İslam âleminde büyük çoğunluk zekât ve fitre vermek ile Allah’ın malları üzerindeki hakkını ödediklerini zannetmektedirler. Yalnız İlahi emirler sahip olunan mallardan zekât miktarının verilmesinden sonra özellikle İhtiyaç fazlası olanın Akraba, Fakirler, Miskinler, Yolda kalmışlar, Yetimlere verilmesini emretmektedir. Zekât ve Fitre ile bitmemektedir.

Allah Resulü Muhammed’e sorulan bir soru ve verilen cevap.

‘’Zekât’tan başka fakirin malda hakkı varmıdır?’’ Sorusuna.

‘’Evet, Fakirin başka malda da hakkı vardır’’ cevabı vermiştir.

O zaman Bir Müslüman’ın malı zekât, fitre ile etrafındakilerin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bu verilen malda hakkı olanlara kendi ihtiyacından fazla kalanı verdikten sonra kalan kısmıdır. Allah’u Teâlâ bu görevi yerine getirebilenlere büyük mükâfatlar vaat etmektedir Allah’ın vaadi haktır ve zerre şüphe yoktur.

İslam denge eşitlik ve adalet dinidir. Cimriliği ve savurganlık (israfıda) reddetmektedir.

İmam Ali’nin yönetimi döneminde çözüm bekleyen onca sorun varken, sosyal adalet, fakir ve mazlumların hakkının korunmasına yönelik sorunları öncelik olarak görmesi bu konu hakkında Malik Bin Eşter’e yazmış olduğu emirnamede açıkça ifade edilmektedir.

Malik Bin Eşter’e göndermiş olduğu Emirnamesinin bir başka bölümünde şöyle buyurmaktadır:

‘’Allah için Allah için O ezilen alt tabaka var ya işte onların hakkı en çok onların hakkında Allah’tan kork/Onlar ki, ne bir sığınacak yerleri var, ne de başka bir şeyleri, Yokluktan çeşitli eziyet ve zorluklar içinde kıvranıyorlar. Onların içerisinde ihtiyaçlarını gizlemeyen olduğu gibi, onuruna yediremeyip, sırını kimseye açmayanlarda vardır.

Bu sözü Ayeti kerime ile karşılaştıralım.

(Ve) Allah yoluna kendilerini tamamen adamış oldukları için yeryüzünde (rızık aramak niyetiyle) gezip dolaşamayan muhtaçlar(a yardım edin). (Onların durumunun) farkında olmayan, onları zengin zanneder, çünkü (istemekten) çekinirler; (ancak) sen onları (bazı) özelliklerinden tanıyabilirsin: insanlardan arsız bir şekilde istemekten kaçınırlar. Ve onlara ne iyilik yaparsanız, doğrusu Allah hepsini bilir.
(Bakara 273)

Müslümanların içinde geçim şartlarını sağlayamadıkları için, yanlış yollara düşenleri bu ümmet kollayıp desteklemedikçe vahdet tevhid ve benzeri kavramları dillerine dolamaları söylemden öteye gitmez. Allah resulüne saldırıların en yoğun hal aldığı dönem Müşriklerin Mülküne dokunduğu dönemdir.

Yalnız sana inandığımız için Yalnız sana kulluk ederiz. Ayetini namazlarda tekrarlayan diller, eylemsel boyuta gelince kime kul olduklarını ortaya koymaktadırlar. Sözde Allah iken amelde Mülk putuna secde edenler, kopmayacak sağlam kulp olarak yapışanlar, Allah yolunda harcamayıp biriktirdikçe biriktirenler azab ile müjdelenmektedir.

Fakat bütün o altın ve gümüşü toplayıp Allah yolunda harcamayanlar var ya, (işte) onlara (sonraki hayat için) çok çetin azabı müjdele:
(Tevbe-34)

Şimdi şu sözleri duyar gibiyim. Efendim bu ayet ehli kitaba yöneliktir ‘’ahbari ve ruhbanilerin’’ haksız uygulamalarına yöneliktir sözleri Kuran’ı anlamamak isteyen zihniyetlerin kendilerini bu ayet’ten muaf tutma anlayışından başka bir şey değildir. Ey Adı Müslüman olanlar sizde Altını ve Gümüş’ü biriktirip Allah yolunda harcamadığınız vakit aynı azaba müstahak olursunuz. Kimsenin haddine değildir kendini hakikat damlalarından muaf tutmak.

Çok zeki görünen insanlar vardır. Onların nezdinde en önemli olan şey paradır! Ulu put paraya sahip oldukları müddetçe sayılır ve sevilirler adam muamelesi görürler. Bu görünümlerini, durumlarını kaybetmeme adına tek ilahları olan paradan başka dört elle sarılacak bir şeyleri olmadığını iyi bildiklerinden dolayı. Doyasıya eğlenir, yer içer beyinlerini kullanma alanları olarakta fitne üretmeyi tercih ederler. Mekke Bankerlerinin oğlu Muaviye gibi. Kendilerini sağlama almak adına ise kendilerinden başkalarına güvenmezler.

Çağımızın temel sorunu batılı emperyalistlerin geliştirmiş olduğu büyüme modeli adı altında sömürü düzenleri faydalı ve faydasız bir rekabete dönüşerek. Ne yazık ki Müslüman adını taşıyan, insanları kendi çarkları içerisinde öğüterek insanlığın iflasına yok olmasına maddiyatın tanrılaştırılmasına tek amaç haline dönüştürülmesine sebep olmuştur.

Allah’ın sünnetinin değişmez kurallarının anlatılması, yaşatılması hususlarında Allah ne hukukçu ne profesör ne de zengin birilerini seçme anlayışına gitmemiş. Bilakis Musa gibi bir çoban, İsa gibi bir marangozu, Muhammed gibi ümmi bir kervancıyı tercih etmiştir. Bu vasıflarda ve iş alanlarında olan bu Peygamberler zenginlerin, kendi toplumlarında saygın ve güçlü sayılan insanların öfkelerini üzerlerine çekecek kadar muhteşem bir tebliğ metodu ortaya koymuşlardır.

Tebliğ esaslarının temelinde ‘’ La ilahe illallah ’’ esası olduğu için her daim zorbalığa, zulme, sürgüne ve hatta ölümlere varan neticelere katlanmış ve asla Allah’ın olan mülk hususunda taviz vermemişlerdir. Zenginlerin sözde saygınların düşmanlığının temelinde. Mülk esasının yattığını Kuran’ı az çok okuyan hemen herkes idrak etmektedir. Allah Resulü Muhammed’in Ebu lehebin ellerine dokunması ile birlikte sürgün hayatına zorunlu kılınması tesadüfü bir olay olmayıp bizzat Mülk putuna dokunmasıdır.

Ey Müslümanlar! Mustazaflara, yoksullara, yetimlere, borçlu olanlara ve dünyalık hayatta geçim sıkıntısı çekenlere duyarsız kalmayalım. Onları destekleme adına kendi çevremizde toplumumuzda teşvik hareketlerini başlatalım sessizliğe bürünerek uyumakta olduğumuz uykudan uyanalım uyandıralım.

MEVLÜT HÖNÜL
MALAZGİRT
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
__________________
“...Kendinizi satmayınız. Hür, özgür insanlar olunuz, kendini satan satıcılardan olmayınız”
İmam HÜSEYİN (a.s)
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Mevlüt HÖNÜL 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Seküler Cemaat-Tarikatlar ve Modern Kölelik Mevlüt Hönül AlimOğlu 48 6921 16 Eylül 2016 00:11
Akletmez misiniz? Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül Mevlüt HÖNÜL 0 1233 18 Haziran 2016 02:59
İRTİCA’YA KARŞI İSLAM / Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül Yitiksevda 4 1359 22 Şubat 2016 23:34
Mü’min Kime Derler? /Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül Mevlüt HÖNÜL 0 977 26 Ocak 2016 23:38
Allah’ın Hükmüne Meydan Okuyanlar/ Mevlüt Hönül Mevlüt Hönül 'Yolcu' 3 1469 10 Mayıs 2015 23:35

Alt 16 Kasım 2012, 16:07   Mesaj No:2
Medineweb Özel Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Cinsiyet:Erkek
Memleket:Kayıp bir Kentten
Yaş:40
Mesaj: 716
Konular: 130
Beğenildi:223
Beğendi:77
Takdirleri:2406
Takdir Et:
Standart Cevap: Neden Muhtaçları Doyurmaya Birbirinizi Teşvik Etmiyorsunuz!

Ellerinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş , bir çok kez zenginlik, yoksukluk kavramlarından Allaha c.c. isyan eden neden bazıları çok zenginde bazıları çok fakir diyerek Adl olan Allahı c.c bilerek yada bilemeyerek edepsizce yargılamaya kalkışan biçareler bilmezlerki Allah c.c. zekatla, fitre ve infak ile bu adaleti sağlar.

Müslümanlar islamı ve neye hizmet ettikleri farkındalığına vardıklarında bunun ne anlama geldiğini anlamakta ve zekatlarını infaklara çevirmekteler. Bu sayede sınıf farkları ortadan kalmakta ve sıkıntılar paylaşılmkta ve iki kere kazanmanın hazzı yaşanmaktadır.

Mülkün kimin olduğunu bilen, kendisine taksim edileni Mülkün sahibine yakışır bir şekilde taksim etmektedir.Sahabe efendilerimizde bunun en güzel örneklerini görmekteyiz, Allah onlardan razı olsun....

Akıllı, bilinçli ve Rabbisine sarılan bir toplum olmak dileği ile, vesselam veddua
Alıntı ile Cevapla
Alt 24 Ekim 2019, 01:09   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:67
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:40
Mesaj: 9.159
Konular: 808
Beğenildi:8038
Beğendi:6344
Takdirleri:12895
Takdir Et:
Standart

Alıntı:
(Ve) Allah yoluna kendilerini tamamen adamış oldukları için yeryüzünde (rızık aramak niyetiyle) gezip dolaşamayan muhtaçlar(a yardım edin). (Onların durumunun) farkında olmayan, onları zengin zanneder, çünkü (istemekten) çekinirler; (ancak) sen onları (bazı) özelliklerinden tanıyabilirsin: insanlardan arsız bir şekilde istemekten kaçınırlar. Ve onlara ne iyilik yaparsanız, doğrusu Allah hepsini bilir.
(Bakara 273)


Ey Müslümanlar! Mustazaflara, yoksullara, yetimlere, borçlu olanlara ve dünyalık hayatta geçim sıkıntısı çekenlere duyarsız kalmayalım. Onları destekleme adına kendi çevremizde toplumumuzda teşvik hareketlerini başlatalım sessizliğe bürünerek uyumakta olduğumuz uykudan uyanalım uyandıralım.

MEVLÜT HÖNÜL
MALAZGİRT
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Allah hepsini bilir.

Uyku kaçıran, ağız tadını bozan çok değerli bir makale.
Kendini hesaba çekmeyen, kinamayan, kendinden başkasına duyarsız nefse yazıklar olsun...

Allah sana gani gani rahmet etsin. En çokta bizlere...
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Mü’min Kime Derler? /Mevlüt HÖNÜL Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül 0 26 Ocak 2016 23:38
Irk Ayrımı /Mevlüt Hönül Yitiksevda Mevlüt Hönül 3 06 Aralık 2015 19:43
Dinin Özü: Dua/ Mevlüt HÖNÜL Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül 1 02 Mart 2015 18:53
Sorguluyorum!!/Mevlüt Hönül Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül 2 05 Haziran 2010 22:40
Yalnız kur'an demek/Mevlüt Hönül Mevlüt HÖNÜL Mevlüt Hönül 5 05 Haziran 2010 01:49

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286