Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  06 Eylül 2007 (01:03), Konuya Son Cevap : 08 Kasım 2018 (07:25). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Eylül 2007, 01:03   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
İMANI YOK EDEN 100 DÜŞÜNCE...

İMANI YOK EDEN 100 DÜŞÜNCE...

1- ALLAHin varliGi hakkinda insanda meydana gelecek en ufak bir süphe ve tereddüt.
2- ALLAHin cisim olduGunu düsünmek ve hayalinde canlandirmak.
3- Cenab'i Hakkin sifatlarindan herhangi birini insanlarin sifatlarina benzetmek. (Mesela Cenabi Hakk'a dil ve aGiz gibi mahlukatin hassalarindan olan azalar hayal etmek)
4- ALLAH'i bir seye hul l etmis olarak kabul etmek.
5- Cenab'i Hakka analik, babalik veya oGulluk isnad etmek. Hasa "ALLAH Baba" demek veya "Her seyi yaratan ALLAH ama ALLAH'i yaratan kim" (!) gibi sözler söylemek veya bunlari kalbinden geçirmek. (Cenabi Hak Yaratan varliktir. Yaratilan varlik deGildir)
6- Peygamberlere yalancilik isnadinda bulunmak
7- Peygamberlerden herhangi birini inkar etmek.
8- Peygamberlere günah isnadinda bulunmak
9- Peygamberlerin yüksek terbiye ve ilimlerini ALLAH'in yetistirmesiyle deGil de, bir insanin yetistirmesiyle olduGunu sanmak.
10- Meleklerden her hangi birini inkar etmek.
11- Meleklere erkeklik disilik isnadinda bulunmak.
12- Hakkinda ayet olan herhangi bir mücizeyi inkar etmek
13- Tevatur yoluyla sabit olan ayin yarilmasi ve mirac hadisesi gibi mücizeleri inkar etmek.
14- Kur'an-i Kerim'in bir ayet veya bir cümlesini inkar etmek.
15- Kur'an-i Kerim'de en ufak bir noksanlik düsünmek ve "kifayetsizdir" diye bir fikre sahip olmak.
16- Kur'an-i Kerim'in hükümlerinden ve kanunlarindan daha üstün kanun ve hükümler olduGunu iddia etmek veya düsünmek, veya hutta ileri bir zamanda böyle bir fikre sahip olabilirim diye düsünmek.
17- Kabir sualini ve azabini, öldükten sonra dirilmeyi inkar etmek veya süphe ile karsilamak.
18- Hesap gününü, sirati, mizani, cennet ve cehennemi inkar etmek.
19- Cennet nimetleri veya Cehennemin azabi hakkinda süphede bulunmak, inkar etmek "ALLAH hiçbir kuluna azap etmez" demek.
20- mü'minlerin ebediyyen Cehennemde kalacaGini söylemek.
21- Her hangi bir farzin bir cüz'ünü veya tamamini inkar etmek, Mesela: "5 vakit namazdan öGle veya ikindi namazlari bu devirde kilinmaz, farz olamaz" demek veya düsünmek.
22- Faizi, insan öldürmeyi, günah ve haram kabul etmemek.
23- islam dinini mühimsememek ve hor görmek.
24- Herhangi bir k firi mü'minden üstün görmek.
25- Haramlardan birini hel l adetmek veya ayetle sabit bir harami inkar etmek.
26- Sahabelerden her hangi biri hakkinda münafik, mürai (iki yüzlü), k fir diye düsünmek.
27- Bir mü'mini imanindan dolayi hakir görmek veya bir k firi küfründen dolayi üstün görmek.
28- islamiyetin dünya saadetine engel olan bir din olduGunu söylemek veya düsünmek.
29- Bir mü'mini küfürle suçlamak.
30- Küfrü icap ettiren her hangi bir seyi kendi isteGiyle hatirindan geçirmek.
31- üzerinde ayet yazili her hangi bir seyi kasten kirletmek veya pisliGe tutmak.
32- "Müzik aletlerinden birini çalarak Kur'an okumak"
33- "O adam peygamber olsa gene inanmam"demek.
34- "Peygamber gelse gene kabul etmem" demek.
35- "ALLAH olsan ne yapabilirsin sen bana" demek.
36- "ALLAH' imi inkar edeyim bu böyle" demek.
37- "Ne olur su güzelim sarap haram olmasaydi" demek.
38- "Namaz kilmam, kilmayacaGim" demek.
39- ALLAHin emir ve yasaklarindan ve kanunlarindan biriyle alay etmek, (mesela alayli alayli : Hirsizlik mi yaptin uzat kolunu, adam mi öldürdün uzat boynunu" diyerek istihza etmek veya istihza edenin gülmesine gülerek mukabelede bulunmak.
40- Küfrü icabettiren bir söz söylendiGinde onu gülerek karsilamak.
41- "islam dini efsane ve hurafeden ibarettir" demek.
42- Ruhlarin kaliptan kaliba geçtiklerine inanmak.
43- Peygamberimizden sonraki hiristiyan ve yahudileri mü'min kabul etme, onlarin da dini haktir diye itikat etmek.
44- Kur'anin kanunlarini ALLAHin kelami diye deGil de akla, mantiGa, ilme ve felsefeye uygundur diye kabul etmek.
45- Bir k fire karsi muhabbet etmek. (Bu hususa bilhassa taassup derecesinde her hangi bir fikraya fikren angaje olan kimseler dikkat etmelidir. Hele hele her seyin sahtesinin çikktiGi günümüzde pek öyle zahire ve elfaza kapilarak hemen. "iyidir, aradiGimiz ve beklediGimiz olsa olsa budur" diye körü körüne birine sevgi beslememek lazimdir. çünkü dis memleketlerden konmus casuslar bir memleketin en yüksek idari mevkilerini isgal edebiliyorlar ve yükselebiliyorlar. Bu türlü bir sevgi dahi kisinin imanini götürür.)
46- Uzun müddet küfre hizmet etmis ve müslümanliGa zarari dokunmus birisini sevmek, onu desteklemek ve hakkinda ALLAH razi olsun diye dua etmek.
47- ölmüs bir k fire veya islam dinine kötülüGü dokunmus birine "ALLAH rahmet eylesin" demek.
48- Kafirlerin öteden beri kendilerini müslümanlardan ayirmak için kullandiklari Haç, zünnar (v.s) gibi alameti küfür olan seyleri takmak veya giymek.
49- ALLAH'in ve dininin düsmanlarini taklit etmek, onlarin hallerini, tavirlarini kendisine örnek ittihaz etmek.
50- ibadetlerinde Cenabi Hakkin rizasindan baskalarinin hosnutluGunu gözetmek ve baskalarinin görmeleri için kulluk etmek.
51- Kendisi veli olmadiGi halde velilik iddiasinda bulunmak.
52- "Bu gün Kur'an-i Kerimle dünya idare edilemez" demek veya diyen birine "doGru söylüyor" demek.
53- ALLAH'a (cc) peygemberimize ve peygamberlerden herhangi birine, dine veya kitaba sövmek, hakaret etmek veya söven, hakaret eden birine sevgi beslemek o anda onun yüzüne gülmek.
54- AGiza veya göze sövmek, küfretmek.
55- Nazar deGmesin diye bir seye boncuk takmak (ALLAH'tan gayri bir seyden ümit beklemek)
56- ALLAH dostlarindan her hangi bir veli'ye düsmanlik etmek, çalismalarini baltalamak.
57- seriat, dini aykiriliklari bulunmayan ve ALLAH'in dinini yaymaGa çalisan bir topluluGa, Kur'an'in seriatin öGretildiGi bir müesseseye düsmanlik etmek ve onlarin çalismalarini baltalamak.
58- Bir k firin dünyalik bir iyiliGinden dolayi cennete gireceGine kail olmak ve mesela "insanliGa bu kadar iyiliGi dokunup da cennete giremiyecek olursa ben de cennet'e girmem" demek.
59- Her hangi bir sünneti ittihaz etmis bir mü'mine "sana hiç yakismamis" demek. (Mesela sakal ve biyik)
60- Hakkinda nas (Ayet-Hadis) olduGu açikça bilinen, ayrica icma ve selefi salihiyn efendilerimizin, sah'i Naksi Bendi Abdulhaliki Gucduvani, imami Rabbani ve daha binlerce islam büyüklerinin kail olduklari, kabul ettikleri Rabita hakkinda ileri geri laf etmek ve küfürdür, demek.
61- "Peygamber gelse kararimdan beni caydiramaz" demek.
62- "Bu isin insALLAHi maasALLAHi yok artik" demek.
63- "iste küfrün adini günah koymuslar. böylelerine küfür sevaptir" demek.
64- "Oruç tutup namaz kilmak neye yarar benim kalbim temiz" demek ve farzlari hafife almak.
65- "islam dini dünya islerini geriletmistir" demek.
66- Melaike-i kiramdan herhangi birine günah isnadinda bulunmak (Harut ve Marut gibi)
67- Hastalanmiyan birisine: "Seni ALLAH unuttu" demek.
68- Gelecekten haber verdiGini iddia eden kimseyi tasdik etmek doGru söylüyor demek.
69- "EGer bu isi ben yapmis isem k firim" demek.
70- Yalan olduGunu bildiGi halde "ALLAH biliyor ki seni oGlumdan daha çok seviyorum" demek.
71- "ALLAHim! rahmetini bana vermekle cimrilik etme" demek.
72- "ALLAH'in hiç isi kalmamista bu gibi seyleri mi yaratiyor" demek.
73- "ALLAH falan kuluna su kadar veriyor bana ise su kadar veriyor. Bu adalet midir" demek.
74- "Ben bu kadar iyilikte ve hayirda bulunuyorum bütün belalar yine bana geliyor. Falan kimse ise her çesit kötülüGü yapiyor pasa gibi yasiyor; bu nasil adalet" demek.
75- "Cinleri olacaklari biliyor" demek.
76- "EGer ahirette ALLAH hakki ile hükmederse senden hakkimi alirim" demek.
77- "Falan kimse peygamber olsa idi ben iman etmezdim" demek.
78- "EGer Adem Aleyhisselam buGdaydan yemese idi biz eskiya olmazdik" demek.
79- "Falan kimse peygamber olsa idi yine de yalan konusurdu" demek.
80- Birisini döverken "dövme" denilse o da "Gökten dövme diye ses gelse yine birakmam" demek.
81- Kur'anin Arapça olmayip baska bir lisanla olduGunu iddia etmek.
82- Kur'anin bazi ayetlerini alaya almak ve mesela "Ben namazimi yalniz kilarim. çünkü ALLAH 'innessalate tenh ' buyurur" demek.
83- Namaz kil diyen kimseye: "Sabret Ramazan gelsin kilariz" demek.
84- Zikirlerle alay etmek.
85- Bir günahi islerken besmele çekmek.
86- Abdestsiz olarak bilerek namaz kilmak.
87- "EGer ALLAH Cenneti bana verse, sensiz girmem" demek.
88- "Falan adamla Cennete bile girmem" demek.
89- "Falan kimse kible olsa o tarafa yüzümü çevirmem" demek.
90- Hiristiyan veya Yahudi, yahut baska din üzere ölenlerin azab göreceklerine inanmamak.
91- "Ramazan bitti artik namazi rafa koydum" demek.
92- Alim kiyafetine bürünüp yüksek bir yere çikarak alay tariki ile konusma yapmak veya böyle yapan kimsenin hareketlerine gülmek.
93- Bosanma hakkinda : "Ben talak malak bilmem" demek.
94- "Hiristiyanlik Yahudilikten daha hayirlidir" demek.
95- Yakini ölen kimsenin. "Ey ALLAHim! Biz simdi ne yapacaGiz sen niçin böyle yaptin" diyerek sitemde bulunmak.
96- Mesru bir sebep olmadiGi halde bir kimse için "su adamin kani helaldir ve mübahtir" demek.
97- "ALLAHü Teala falan kimseyi vaktinden evvel öldürdü ve vakitsiz gitti" demek.
98- Yabanci bir kadina bakipta : "Güzele bakmak sevaptir" demek.
99- Ahiretten bahseden kimseye . "Ordan haber veren kim? Oraya gidip gelen var mi?" demek. Günah isleyen bir kimseye "Tövbe et" denildiGinde "Ben ne yaptimda tövbe edeyim" demek
100_Daha çok küçük sabah namazina kalkmasin demek
alıntıdır...

Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İnsana Tapmanın Kuranı Kerimdeki Karşılığı Kur'ân-ı Kerim Genel Medineweb 1 2735 01 Ocak 2013 15:58
Muhammed ve İnançlılar / Röportaj Anket'ler-Röportaj'lar EyMeN&TaLhA 1 2639 02 Kasım 2010 00:14
Ebuzerr / (Ali Şeriati) Ashab-Kiram(r.a) Mihrinaz 5 4618 16 Temmuz 2010 00:33
BAKMAK YETMEZ.... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Mihrinaz 4 2113 24 Nisan 2010 14:15
İN'SANLARDAN... Serbest Kürsü Beytül Ahzan 3 2074 02 Mart 2010 21:27

Alt 07 Eylül 2007, 16:35   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Cvp: İMANI YOK EDEN 100 DÜŞÜNCE...

Bence bu maddelerden herhangibirini yapmamak bile insanın imanını sarsar...
Alt 10 Temmuz 2014, 22:48   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Beytül Ahzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Beytül Ahzan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44651
Üyelik T.: 03 Temmuz 2014
Arkadaşları:13
Memleket:istanbul
Konular: 96
Beğenildi:41
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: İMANI YOK EDEN 100 DÜŞÜNCE...

güncelleme...
Alt 06 Kasım 2018, 10:14   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11841
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Bilinçli veya farkında olmadan ağzımızdan çıkan her sözün bırakın vebalini, imanı yok etme tehlikesi var... Allah muhafaza. Ağzımızdan çıkanlara dikkat. Kulağımız duysun mutlaka..Allah razı olsun.

ALLAHü Teala falan kimseyi vaktinden evvel öldürdü ve vakitsiz gitti" demek.
98- Yabanci bir kadina bakipta : "Güzele bakmak sevaptir" demek.
99- Ahiretten bahseden kimseye . "Ordan haber veren kim? Oraya gidip gelen var mi?" demek. Günah isleyen bir kimseye "Tövbe et" denildiGinde "Ben ne yaptimda tövbe edeyim" demek
100_Daha çok küçük sabah namazina kalkmasin demek
alıntıdır...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 08 Kasım 2018, 07:25   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Nebevi Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Nebevi Sevda isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:3
Konular: 331
Beğenildi:1751
Beğendi:1021
Takdirleri:13102
Takdir Et:

47- ölmüs bir kafire veya islam dinine kötülügü dokunmus birine "ALLAH rahmet eylesin" demek.

Sosyal medya hastalığı ne idugu belirsiz sanatçı ölür. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun denir. Bakarsın islamdan bihaber ve islamla alay edecek potansiyele sahip. Kullanılan her cümle leyhimize ve aleyhimize işlemekte. Fıkıhta bu olsa gerek.

Ayrıca bu madde üzerinde değinmek isterim. Bir insan bu madde ki hali derse imanı gider mi? Bu ince ayarı bu şekilde Keskin ifade etmek sanki biraz ağır kullanılmış maddeler var. Kişinin kullandığı Kelime içinde ki ruh haliyle anlatilmaz mı?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)